Reklama
Felieton_Z_czowiekiem_wygrasz

Oświęcim, maj 2010 roku. Wielogodzinne starania pracowników muzeum i mieszkańców gminy, aby woda nie przedarła się do historycznie bezcennych budynków obozu. Rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz–Birkenau Jarosław Mensfelt przestrzega: „Jeśli te wały nie zostaną wzmocnione, będzie to katastrofa”. Na razie jego życzenie musi poczekać. Sprawy pilnuje organizacja ekologiczna Towarzystwo na rzecz Ziemi, która nie zgadza się na natychmiastową modernizację wału przeciwpowodziowego w tradycyjnej technologii zagrażającej przyrodzie. 

                Spory z ekologami dotyczące tej kwestii rozpoczęły się już 10 lat temu. Zabezpieczaniem terenów zagrożonych powodzią w Małopolsce zajmuje się Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. Pod koniec lat 90. zaplanowano wzmocnienie oraz podwyższenie wałów Wisły i jej dopływów w rejonie Oświęcimia. Tak zwany „wąż oświęcimski” ma długość 23 kilometrów i został podzielony przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego na trzy kategorie odcinków w zależności od pilności ich modernizacji.

 
Więcej w numerze.

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo