Reklama
Kandydat Platformy Obywatelskiej Bronisław Komorowski Prezydentem Rzeczypospolitej. W drugiej turze wyborów pokonał kontrkandydata, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego
  
POLITYKA_KomorowskiWyborcza niedziela 4 lipca przyniosła wielki sukces polskiej demokracji zamykając trzymiesięczny okres po katastrofie smoleńskiej. W kolejnych wolnych wyborach naród wybrał najwyższego przedstawiciela władzy -Prezydenta Rzeczypospolitej. Po zażartej walce, morderczej kampanii, debatach, podróżach, czwartym Prezydentem wolnej Polski został Bronisław Komorowski kandydat Platformy Obywatelskiej dotychczasowy Marszałek Sejmu. Przyspieszone wybory miały szalenie wyrównany przebieg. Walka pomiędzy liberałem Bronisławem Komorowskim i konserwatystą Jarosławem Kaczyńskim trwała do końca. Przy frekwencji 55,31 % na kandydata Platformy Obywatelskiej oddało głos 8 mln 933 tys. 887 osób( 53,01 %, w tym ponad 60 % głosów lewicy oddanych w I turze na Grzegorza Napieralskiego), Jarosław Kaczyński zyskał głosy 7 mln 919 tys. 134 (46,99 %) wyborców.
 
,,Adenauer,gdy był wybrany za pierwszym razem,wygrał jednym głosem. A przecież to jeden z najlepszych europejskich polityków”- to reakcja prof. Władysława Bartoszewskiego. Oceniając polską mapę wyborów, można w najbardziej zwięzły sposób stwierdzić, iż miasto pokonało wieś. Mieszkańcy dużych skupisk ludzkich zdecydowanie opowiedzieli się za kandydatem PO, zaś społeczność wiejska generalnie opowiedziała się po stronie prezesa PiS.
 
Wybraliśmy stabilność, spokój, normalność.,,Komorowski będzie dobrym i odpowiedzialnym prezydentem” stwierdził podczas wieczoru wyborczego Tadeusz Mazowiecki.,,Nowy polski prezydent jest gwarantem zacieśnienia współpracy z Unią Europejską i z sąsiadami - Niemcami i Rosją”- stwierdzają zachodni komentatorzy,.
Polacy postawili na spójność władzy, na unikanie ciągłych sporów, stworzenie poczucia jedności i spokoju.
 
06 lipca, w dzień po ogłoszeniu oficjalnego komunikatu przez Państwowa Komisję Wyborczą,   na Zamku Królewskim w Warszawie w obecności przedstawicieli najwyższych władz państwowych szef tej Komisji wręczył Bronisławowi Komorowskiemu uchwałę o wyborze na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej. Od tego momentu Sad Najwyższy ma 30 dni na rozpatrzenie ewentualnych protestów wyborczych. Zaprzysiężenie nowo wybranego Prezydenta musi się odbyć w terminie 7 dni od ogłoszenia ważności wyborów przez Sąd Najwyższy. Jeżeli sąd wykorzysta cały przysługujący mu na to czas, to złożenie przysięgi przez prezydenta - elekta nastąpi najpóźniej 11 sierpnia.
 
Chcę podkreślić wielkie znaczenie tej wygranej i docenić gigantyczny wysiłek, jakim wykazał się nowo wybrany prezydent. Bronisławie, zrobiłeś dla Polski wielką rzecz - zwrócił się do Bronisława Komorowskiego premier Donald Tusk. Obiecuję z całych sił, panie prezydencie, budowę w zgodzie.
 
Trzyletnie rządy Platformy Obywatelskiej to czas stabilizacji w kraju. Wszystko wskazuje na to, że ta partia przez najbliższe lata utrzyma wiodącą pozycję na scenie politycznej. Z tego punktu widzenia wybór Bronisława Komorowskiego na Prezydenta Polski to kolejny krok w stronę umacniania tego kierunku.
 
Wybory jednakże pokazały też i podział naszego kraju. Te dwie Polski nie mają takiej samej oceny dotyczącej przemian zachodzących na przestrzeni ostatnich trzech lat. Jedna Polska skorzystała na nich, ta druga wciąż czuje się na marginesie. Przed nowym Prezydentem wiele pracy i wiele wyzwań. Trzeba przekonać, że jesteśmy wszyscy u siebie, jednakowo postrzegani, ale i jednakowo odpowiedzialni za państwo.,,Podziały idą przez cały naród, musimy wykonać ogromną pracę, aby nie przeszkadzały we współpracy, aby nie stanęły na przeszkodzie dla zbudowania zgody narodowej”- to słowa Prezydenta Elekta po ogłoszeniu wyników wyborów.
 
Nowy Prezydent ma spore zaplecze polityczne, ma z nim wspólne cele i dążenia. Zwolennik Wspólnoty Europejskiej, przyjęcia wspólnej waluty i zakończenia polskiej misji w Afganistanie znacznie wzmocni pozycję rządu na arenie międzynarodowej.
Naród wybrał -  z ogromną nadzieją na to, że w 2015 roku stwierdzi, że nie tylko wybrał, ale i wygrał.
 
Anna Lipińska

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo