Reklama
ROZMOWA Z MARIĄ JOLANTĄ BATYCKĄ-WĄSIK, WÓJT GMINY LESZTNOWOLA
tradycja_i_nowoczesnosc_02Od ilu lat piastuje Pani urząd wójta gminy Lesznowola? Co jest najtrudniejsze w Pani pracy?
Funkcję wójta gminy Lesznowola pełnię od 1998 roku. Choć niektóre z moich zadań może rzeczywiście nie należą do najłatwiejszych, bardzo lubię swoją pracę i nie mam zwyczaju narzekać.

Gdyby mogła Pani cofnąć czas, co by Pani zmieniła w swoim życiu?
Patrząc z perspektywy minionych lat, z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że niczego nie zmieniłabym w swoim życiu. W pełni akceptuję to, co już się wydarzyło, i to zarówno w sensie osobistym, jak i zawodowym.
tradycja_i_nowoczesnosc_03Czym gmina przyciąga ludzi chcących tu osiąść, żyć i inwestować?
Ludzie zainteresowani gminą Lesznowola zwykle doceniają naszą dobrą ofertą, dotyczącą zarówno poziomu, stylu życia, jak i prowadzenia tu interesów. Przejawia się ona na kilku płaszczyznach: możliwości wyboru dobrej lokalizacji dla budowy domu lub firmy, dzięki uchwalonym planom zagospodarowania przestrzennego nasi inwestorzy w krótkim czasie uzyskują pozwolenia na budowę oraz mają możliwość kompleksowego załatwienia kwestii formalno-prawnych w naszym urzędzie, mamy dobrą infrastrukturę techniczną, dobrą infrastrukturę społeczną, proinwestycyjną politykę podatkową, przyjazne urzędy.
Istotnym argumentem przemawiającym za Lesznowolą jest również fakt, że lokalna społeczność umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością.

Mieszkanie na obrzeżach lub niedaleko wielkich miast to dzisiaj moda i pragnienie wielu osób. Taka sytuacja jest idealna pod warunkiem, że możemy korzystać z dobrej infrastruktury drogowej i komunikacji publicznej. Jak radzi sobie z tym gmina Lesznowola?

Bliskie sąsiedztwo Warszawy to jeden z naszych największych atutów. Staramy się o to, aby komunikacja ze stolicą była jeszcze lepsza. W związku z tym współpracujemy z zarządcami dróg w zakresie poprawy nawierzchni oraz budowy nowych dróg. Z inicjatywy gminy Lesznowola zostało podpisane z marszałkiem województwa mazowieckiego „Porozumienie w sprawie wspólnej realizacji zadania mającego na celu usprawnienie ruchu tranzytowego, polegającego na budowie nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 721”.
Gmina Lesznowola rozwija się bardzo dynamicznie pod względem urbanistycznym, więc co roku sukcesywnie budujemy nowe drogi w celu zapewnienia dobrej obsługi komunikacyjnej naszym mieszkańcom.
Na naszym terenie prężnie działa komunikacja lokalna, czyli tzw. linia „L”. Przewoźnik realizuje usługi nowymi i przestronnymi autobusami, które są bardzo wygodne dla pasażerów. W pojazdach obsługujących komunikację lokalną honorowane są bilety tradycja_i_nowoczesnosc_01ZTM. Mamy porozumienie z miastem stołecznym Warszawa w zakresie lokalnego transportu zbiorowego łączącego obszar gminy Lesznowola z miastem oraz w zakresie przejazdów na liniach kolejowych łączących Lesznowolę ze stolicą. Dzięki temu porozumieniu funkcjonuje tzw. wspólny bilet.
Staramy się również rozpowszechniać turystykę rowerową. W celu zmniejszenia emisji skażeń komunikacyjnych gmina Lesznowola część budżetu corocznie przeznacza na budowę ścieżek pieszo-rowerowych, a tym samym na ochronę czystego powietrza, walkę z hałasem i propagowanie zdrowego stylu życia.

Jakie ma Pani marzenia?
Z materii tych zawodowych to najbardziej zależy mi na realizacji strategicznych celów samorządu gminy. Jeśli zaś myślę o marzeniach całkiem prywatnych i osobistych, to pragnęłabym wygospodarować więcej czasu dla bliskich i przyjaciół.

Co najbardziej lubi wójt gminy Lesznowola?
Mam dwie pasje: piłkę nożną i podróże. Odkrywanie nowych miejsc, poznawanie ludzi i odmiennych kultur – to dla mnie zawsze bardzo inspirujące i niezwykle ciekawe zajęcie.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Marta Schafler

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo