Reklama
chopin_0124 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 zainaugurowany został nowy cykl koncertowy Zamku Królewskiego w Warszawie zatytułowany „Chopin 1810-2010”. Koncert tradycyjnie odbył się w Sali Wielkiej. Na scenie wystąpiły: znakomita mezzosopranistka Urszula Kryger i pianistka Katarzyna Jankowska. W programie znalazły się pieśni Franciszka Liszta, Clary i Roberta Schumannów i oczywiście Fryderyka Chopina.
Dopracowano każdy szczegół przedsięwzięcia – w Sali Wielkiej zaaranżowany został salonik, łudząco przypominający czasy, gdy podczas tego typu artystycznych spotkań występował sam Fryderyk Chopin. To niezwykle rzadko używane ustawienie bardzo ułatwiło słuchaczom wtopienie się w atmosferę XIX-wiecznego wieczoru muzycznego i chłonięcie nie tylko samej muzyki, ale i towarzyszących jej tekstów.
Warstwa słowna bowiem swoim poziomem nie odbiegała od warstwy muzycznej. Clara Schumann skomponowała swoje pieśni do słów wielkich romantyków niemieckich Heinricha Heinego („Sie liebten sich beide”) i Friedricha Rückerta („Warum willst du and’re fragen“). Jej mąż, Robert Schumann, wykorzystał teksty Nikolausa Lenaua, J. Kernera i anonimowy tekst „Requiem”. Nieprawdopodobną siłę ekspresji słownej i muzycznej zawierały „Trzy sonety Francesca Petrarki” Franciszka Liszta. Gdyby obie panie nie wykonały podczas tego wieczoru żadnej innej pieśni, to i tak warto było przyjść na koncert, choćby tylko dla tego właśnie utworu.

chopin_02Urszula Kryger operowała głosem tak zróżnicowanycm i bogatym zarówno w niuanse barwowe, dynamiczne, jak i agogiczne, że dosłownie zapierało dech w piersiach. Zaś fortepian pod palcami niezrównanej Katarzyny Jankowskiej to mienił się, to matowiał w zależności od nastroju każdej kolejnej pieśni.
Podobnie działo się w części drugiej, w całości poświęconej utworom Fryderyka Chopina (do słów Stefana Witwickiego, Adama Mickiewicza, Ludwika Osińskiego, B.Zaleskiego). I chociaż kilku z nich (tych bardziej smutnych) zabrakło do wypełnienia programu całym Opusem 74, nikt nie odczuł niedosytu. A dwa bisy dopełniły uczucia zachwytu, jaki od początku towarzyszył występowi dwóch znakomitych polskich artystek.
Warto jeszcze wspomnieć, że koncert był nie tylko przeżyciem dla melomanów muzyki poważnej, ale i dla koneserów sztuki… Koncertowi bowiem towarzyszyła wystawa ukazująca prace nad wydaniem narodowym dzieł Fryderyka Chopina, usytuowana w sąsiedniej Sali Rady.

AB

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo