Reklama
Łady międzynarodowe w nowożytnej historii Europy powstały po zakończeniu wielkich wojen. Przykładem może być sytuacja po wojnie trzydziestoletniej, kiedy, zgodnie z ustaleniami pokoju westfalskiego, w 1648 roku nowy porządek ustanowił tzw. ład westfalski. Z kolei kongres wiedeński z 1815 roku stworzył ład wiedeński, który wpłynął na polityczny układ sił po wojnach napoleońskich. Wynikiem I wojny światowej jest spisany w 1919 roku ład wersalski. Natomiast po II wojnie światowej zwycięzcy stworzyli ład, który historycy określają mianem ładu jałtańsko-poczdamskiego. Ład jałtańsko-poczdamski dziś jest już anachronizmem, choć wciąż korzysta się z niektórych rozwiązań w nim zawartych – takich, jak ONZ czy szczególna odpowiedzialność wielkich mocarstw za utrzymanie pokoju na świecie.
 
Zimna wojna była wydarzeniem, które rozgrywało się w każdym zakątku globu ziemskiego i wpłynęło na wszystkie aspekty stosunków międzynarodowych. Nawet sport nie był wolny od rywalizacji zimnowojennej – wystarczy przypomnieć sobie bojkot igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 przez zachodnie państwa lub rezygnację z udziału w igrzyskach olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku państw bloku radzieckiego.
 
 
Zimna wojna zakończyła się, dokonano zmian ustrojowych i możemy powiedzieć, że mamy nową Europę, mamy nowy świat, ale ciągle nie mamy nowego ładu światowego.
 
Koniecznym instrumentem nowego ładu międzynarodowego powinna być siła militarna o charakterze międzynarodowym, która byłaby w stanie odstraszyć każdego potencjalnego agresora od posłużenia się siłą wojskową jako narzędziem swej polityki.
 

Więcej w numerze
 
 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo