Reklama
meska_bizuteria01Czy biżuteria jest przeznaczona tylko dla kobiet? Otóż nie. W dzisiejszych czasach noszą ją także panowie. Zegarki, bo o nich mowa, to eleganckie gadżety, które określają styl i charakter prawdziwego mężczyzny.

Dożyliśmy czasów, kiedy zegarek na rękę stał się istotnym elementem męskiego stroju, gadżetem, a nawet biżuterią. Eleganccy mężczyźni posiadają kilka zegarków, różniących się stylem. Wersja szykowna idealnie współgra z krawatem i garniturem. Zaś design sportowy świetnie komponuje się z dżinsami i luźniejszym strojem. Do tego, z myślą o miłośnikach gadżetów, producenci wyposażają zegarki w wiele praktycznych funkcji.

Zegarek a styl
Przy wyborze zegarka panowie powinni wziąć pod uwagę względy praktyczne. Niezwykle istotny jest własny styl ubierania i wykonywana praca. Zdecydowanie inny model wybierze mężczyzna, który na co dzień chodzi w garniturze, a inny osoba preferująca sportowy tryb życia.

Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pierwszy z nich to materiał, z jakiego wykonano zegarek. „Najtrwalsze koperty wykonuje się ze stali. Równie trwały jest także tytan. Mniej odporny na uderzenia i zarysowania jest mosiądz. Jego zwykle pokrywa się powłoką chromu lub złota” – mówi Marek Drzażdżyński z pracowni zegarmistrzowskiej. „Koperty ekskluzywnych modeli bywają w całości bądź w części wykonane z metali szlachetnych (złoto, platyna)” – dodaje nasz specjalista.

Kolejnym istotnym elementem zegarka jest szkiełko. Najbardziej odporne jest szkło szafirowe. Jednak najpopularniejsze są szkiełka mineralne, które wprawdzie dość łatwo się rysują, ale lepiej znoszą uderzenia niż szkło szafirowe. Najrzadziej stosuje się miękkie szkiełka plastikowe.

W praktycznym użytkowaniu zegarków ważna jest także taka cecha jak wodoszczelność. Ale to już walor stosunkowo nowych modeli. Nie można zapomnieć o rzeczy chyba najważniejszej – mechanizmie, czyli istocie zegarka. Dzisiaj renomowani producenci zegarków korzystają z wysokiej jakości materiałów i technologii. Przy czym stosują również wysoce eleganckie wzornictwo.

Elektroniczny gadżet
Postęp techniczny zawładnął również materią zegarków. Do dyspozycji mamy bardzo różne rodzaje czasomierzy. Najbardziej popularne są tradycyjne zegarki kwarcowe – na baterie. Amatorzy nowości na pewno docenią typ Solar, który czerpie energię ze źródeł światła. Przedstawicielami najnowszej generacji są zegarki Kimetic, Auti-Quartz. Oparte są na pracy, w której mechaniczna część generuje prąd, ładując kondensator, który następnie przekazuje energię części elektronicznej. Prawdziwym rarytasem są zegarki Radio Control – automatycznie ustawiane i synchronizowane falami radiowymi z naziemnego nadajnika we Frankfurcie.

Ambasadorami największych znanych marek często są popularni mistrzowie sportów elitarnych, na przykład Formuły 1, rajdów motocyklowych. Zegarki przez nich promowane cieszą się zwykle dużą popularnością, bo pozwalają na swoistą integrację i podkreślają przynależność do danej zamkniętej i snobistycznej grupy.

meska_bizuteria02Zegarki mechaniczne
Po zachwycie dokładnymi zegarkami elektronicznymi nadszedł zwrot w stronę zegarków mechanicznych, przypominających busolę pradziadka. To potwierdza tylko fakt, że ludzie szukają dzisiaj niebanalnych rozwiązań. Coraz częściej doceniamy klasyczne, mechaniczne zegarki nakręcane ręcznie lub te z automatycznym naciągiem – wykorzystujące naturalny ruch ręki. „Wprawdzie trzeba pamiętać o ich regularnym nakręcaniu, a i tak potrafią się spieszyć, ale... posiadają duszę i historię. A to są rzeczy czasami bezcenne” – mówi Marek Drzażdżyński z pracowni zegarmistrzowskiej.

Niewątpliwie zegarek jest przedmiotem powszechnym i należy do rzeczy codziennego użytku. Jednak stare, cenne zegarki mają szczególną  wartość. Jeśli ktoś jest w posiadaniu takiego egzemplarza, to z należytym pietyzmem i szacunkiem używa go raczej jako biżuterii okolicznościowej zakładanej na specjalne okazje.

Jak się nad tym dobrze zastanowić, to zegarek jako przedstawiciel męskiej biżuterii jest zwykle wartościowym przedmiotem, niezależnie od tego, czy kryje w sobie wiele wspomnień, czy z niewiarygodną precyzją jest w stanie pokazać czas i ciśnienie pod wodą. O typie zegarka decyduje mężczyzna, ale jego styl oceni kobieta.

Anna Markowska

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo