Reklama
filmy_galerianki0125 września na ekrany kin wchodzi film Katarzyny Rosłaniec „Galerianki”. To dramatyczny obraz współczesnej młodzieży. Czym kierują się młodzi ludzie, podejmując życiowe decyzje? Czym jest deficyt miłości i ciepła rodzinnego i jakie niesie to za sobą konsekwencje?
To pytania, które zadaje sobie reżyserka, a odpowiedzi na nie szuka w domach głównych bohaterek. Trop słuszny. Nie jest bowiem problemem konsumpcjonizm i blask galerii handlowych, który wabi młode dziewczyny, ale system wartości, który przekazują im rodzice i który pozwala im odnaleźć się w tym świecie. Bohaterki filmu to uczennice warszawskiego gimnazjum, które większość wolnego czasu spędzają w centrach handlowych. Szukają modnych ubrań i gadżetów, ale przede wszystkim sponsorów, którzy zapewniliby im „życie na poziomie” w zamian za seks. Problem szokujący, ważny, o którym trzeba mówić. Zatrważające, jak wielu dorosłych ludzi, rodziców nie potrafi wziąć odpowiedzialności za życie, które poczęli. Dzieci to nie kolejny gadżet, chwila słabości, ale obowiązek na całe życie. To właśnie dom tworzy człowieka takim, jakim jest w życiu dorosłym, nie rówieśnicy, ani środowisko.
Zbyt wielu rodziców o tym zapomina. To dla nich ten film, ale czy pójdą na niego do kina? Ważne, by nie pozostać obojętnym.

W filmie niezwykłe kreacje stworzyły młode dziewczyny, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z kamerą: Anna Karczmarczyk (Alicja) i Dagmara Krasowska (Milena) oraz doświadczeni aktorzy w rolach rodziców Alicji − Iza Kuna i Artur Barciś. Muzykę do filmu stworzył jeden z najlepszych polskich raperów O.S.T.R., czyli Ostry. Film zdobył już kilka nagród na festiwalach: nagrodę za debiut filmowy na 9. MFF Era Nowe Horyzonty, nagrodę główną „Wielki Jantar 2009” na 28. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Jest także jednym z filmów konkursowych na tegorocznym 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w dniach 14−19 września. Zapraszam do kin.

AO

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo