Reklama
Rozmowa z Andrzejem Zamojskim, prawnym właścicielem pomysłu na kaszi

kaszi01Ostatnio polski rynek podbija tajemnicza propozycja kulinarna – kaszi. Czym jest kaszi i skąd ten pomysł?
Pomysł na kaszi wymusiło życie. W 1991 roku założyłem fundację ochrony zdrowia, aby pomagać dzieciom niepełnosprawnym, które są sierotami lub półsierotami. Z własnej działalności gospodarczej przekazywałem pieniądze na działalność statutową fundacji. Był to dobry dla działalności fundacji czas, gdy biznes mógł wspierać działalność charytatywną.
Zmieniło się prawo i wtedy zdecydowałem, że fundacja prowadzić będzie własną działalność gospodarczą. Fundacja otrzymała status Zakładu Pracy Chronionej, stworzyła około stu miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, którzy zajmowali się ochroną mniej znaczących obiektów budowlanych. Pieniądze z tego żadne, a i satysfakcja niewielka, bo cóż to za ochrona w wykonaniu niepełnosprawnych. Pomyślałem o bardziej ambitnej i dochodowej działalności. Gastronomia, pomyślałem? Pączka nie wymyślę, sushi już jest. A dlaczego właśnie sushi..., bo mają ryż, ryby i glony morskie, a wszystko tanie i narodowe.
Pomyślałem, aby ryż zastąpić polskimi kaszami, ryby wędlinami, a owoce morza warzywami i owocami. Zdrowe, nasze i bliższe podniebieniu, a co najważniejsze – znacznie tańsze i z tygodniowym terminem do spożycia. Ponieważ podstawowym produktem mojego pomysłu są kasze, więc nazwa kaszi nasunęła się sama.

Pomysł zaiste przedni. Jak odebrano na rynku pojawienie się kashi?
Nazwy i pomysłu pogratulował mi nawet pewien Japończyk, polskiego pochodzenia, który zjawił się na targach Food 2007. Skomponowałem kaszi wegetariańskie. O różnych smakach, ze śliwką, z rzepą, z zielonym ogórkiem, z gruszką, z papryką, z serkami. A także kaszi mięsne – z szynką, z polędwicą, z boczkiem, z pasztetem. Wszystko owinięte w liście norii, czyli algi morskie pełne witamin i mikroelementów. Znajomy umówił mnie z panem Karolem Okrasą, ten słuchał mnie uważnie, a ja obserwowałem, jak znikają w jego ustach kolejne maki. W pewnym momencie młody mistrz wstał podał mi rękę i powiedział: „Gratuluję pomysłu, panie Andrzeju”. Miałem ogromną tremę przed tym spotkaniem, ale ten finał dał mi ogromną satysfakcję, gdyż nie jestem kucharzem. Pomysłem zainteresowały się niektóre liczące się media. Podczas wigilijnej kolacji szefów kuchni organizowanej w hotelu Bristol w Warszawie, oprócz innych wykwintnych dań, serwowano kaszi. Na przyjęciach śp. Maćka Kuronia również zaczęto częstować gości kaszi. Wiele firm cateringowych umieściło kaszi w swoim menu.

Kaszi zostało docenione, zdobyło wiele nagród.
W maju tego roku w trakcie Dni Obroków w Katowicach „Smakowitości 09” kaszi otrzymało główną nagrodę w kategorii Innowacyjny Produkt. To zachęciło mnie do dalszej pracy nad tym projektem. Z myślą o ludziach, którzy kochają jeść tradycyjne polskie pierogi, a którzy liczą kalorie, stworzyliśmy kaszi na gorąco. Ciasto zamieniłem na papier ryżowy i tak powstało kaszi wegetariańskie z serem tofu i śliwką suszoną, z kapustą i grzybami, z papryką, oraz mięsne: z mięsem i kapustą, z mięsem i papryką, z boczkiem wędzonym i śliwką suszoną – smak pierogów, a znacznie mniej kalorii.

Gdzie można kupić kaszi?
Kaszi sprzedajemy w delikatesach. Ponieważ zainteresowanie produktem rośnie, przymierzamy się do supermarketów. Dzisiaj jest to około 80 sklepów.
Coraz więcej osób dostrzega w kaszi zdrową żywność. Potwierdza się to w większej sprzedaży odmiany wegetariańskiej w biurowcach.

Jakie ma Pan plany na przyszłość?
Ktoś kiedyś napisał, że kaszi ma przed sobą smakowitą przyszłość. Jestem przekonany, że tak właśnie będzie, ale do tego potrzebny jest inwestor lub nowy właściciel marki. Ten produkt potrzebuje promocji na światowym poziomie, a fundacja niestety nie ma takich możliwości. Dlatego od jakiegoś czasu poszukuję inwestora bądź kogoś zainteresowanego kupnem marki kaszi.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Andrzej Baran

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo