Reklama

top-trendy1Sopot Top Trendy Festiwal wpisał się już na stałe do kalendarza najważniejszych imprez muzycznych w Polsce. Co roku w czerwcu do Sopotu zjeżdżają najlepsi i najpopularniejsi polscy wykonawcy, aby bawić zgromadzoną licznie na widowni publiczność.

26 czerwca – dzień pierwszy

Opera Leśna w Sopocie znów ożyła. W ostatnich dniach czerwca odbył się na jej deskach kolejny już festiwal Top Trendy 2009. Jest to jedyny w Polsce festiwal, w którym przedstawia się faktycznych liderów sprzedaży płyt w Polsce. Jak bardzo zaskakujące są wyniki sprzedaży, przekonaliśmy się podczas pierwszego koncertu festiwalowego pod tytułem TOP. Artyści prezentowali się zgromadzonej licznie publiczności w kolejności odwrotnej, czyli od miejsca dziesiątego do pierwszego. Festiwal rozpoczął jednak bardzo krótki występ gwiazdy, czyli zespołu Feel i jego lidera Piotra Kupichy. Występ sprawny, z agresywną, gitarową aranżacją piosenki „Pokaż na co cię stać”. I tu niespodzianka, była to jedyna propozycja tej niezwykle popularnej grupy. Potem już poszło według numerków na liście: Waglewski, Fisz i Emade, Patrycja Markowska – notabene niezły występ, zakończony ostro zagranym przez zespół fragmentem „Beat it” Michaela Jacksona, będącym hołdem dla zmarłego niedawno Króla popu. Następny na liście Piotr Rubik pokazał dokładnie to, czego wszyscy się spodziewali, czyli bez fajerwerków. Siódme miejsce zajęła Anna Maria Jopek, która zaprezentowała absolutnie niefestiwalowy kawał genialnych możliwości wokalnych. Następna na liście grupa Coma z Łodzi wprowadziła na deski Opery mocne metalowe brzmienia, które zadowoliły znaczną część bawiących się ludzi. Szóste miejsce należało do Kasi Nosowskiej za sprzedaż albumu „Osiecka”. Kolejne miejsce i występ Maryli Rodowicz, który rozpalił publiczność do czerwoności, potem nijaka Ania Dąbrowska z hitem „Nigdy nie tańcz ze mną” i pierwsza absolutna niespodzianka. Na miejscu drugim sprzedaży płyt uplasowała się Maria Peszek z albumem „Maria awaria”, prezentując na scenie show godny Madonny. Na tym jednak nie koniec z niespodziankami. Miejsce pierwsze pokazało, jak bardzo w ostatnim roku zmieniła się polska scena muzyczna. Najlepiej sprzedającym się krążkiem w tym kraju w ubiegłym roku okazał się album w utrzymany w konwencji teatralnego popu, pt. „Debiut”, duńskiego Polaka, Czesława Mozila, występującego pod nazwą Czesław Śpiewa. Artysta przedstawił nieco zdziwionej publiczności wiązankę przebojów ze swojej płyty, wciągając ją do tej teatralno-bajkowej zabawy. Kulminacją pierwszego dnia festiwalowego były sceniczne, dziesiąte urodziny zespołu Golec uOrkiestra. Sprawnie zrealizowany koncert rozbawił i roztańczył widzów, którzy zmusili bohaterów wieczoru do kilku bisów.

27 czerwca – dzień drugi

Drugi dzień festiwalowy zapowiadany był przez organizatorów jako powrót na deski Opery Leśnej gwiazd ubiegłego trzydziestolecia, w koncercie czczącym stulecie tego magicznego miejsca polskiej piosenki. I tak na deskach wystąpili: Andrzej Dąbrowski, Jerzy Połomski, Irena Jarocka, Halina Kunicka, Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Wojciech Gąsowski, Bohdan Łazuka oraz obchodząca 50-lecie pracy scenicznej Irena Santor. Artyści wspomagani przez wybranych przez siebie piosenkarzy młodego pokolenia wykonali swoje największe przeboje. I na tym należałoby zakończyć relację z tego koncertu, który okazał się być nijaki i bezbarwny. Dobór młodych wykonawców co najmniej nietrafiony zdecydowanie obniżył rangę tego przedsięwzięcia. Drugi koncert tego dnia, to występ młodych wykonawców, pod hasłem TRENDY. W konkursie wzięło udział dziewięciuwykonawców, bijących się o nagrody pieniężne. Wystąpili m.in. MichałRudaś z piosenką „Wracaj już”, Mrozu z utworem „Miliony monet”, Ewa Farna z piosenką „Cicho”, The Positive z kawałkiem „Bond”, Kumka Olik ze swoim hitem „Zaspane poniedziałki”, Paulla z utworem „Od dziś”, Rafał Olbrychski z kawałkiem „Tatango”, Przemek Puk zaprezentował piosenkę „Przecież mnie znasz”, a The Few – „Castaway”. Z powodu choroby nie mogła wystąpić Mika Urbaniak. Największą wygraną wieczoru premier okazała się Paulla, która zdobyła dwie nagrody: dziennikarzy i jury. Nagrodę internautów zdobyła niesamowita 15-latka Ewa Farna, a nagrodę radiowców – Michał Rudaś, za swój iście bollywodzki show.

top-trendy2

28 czerwca – dzień trzeci

Trzeci dzień festiwalowy to tradycyjnie od lat występ najlepszych polskich kabaretów pod tytułem KABARETON. O tym, że jest to najbardziej oczekiwany koncert tej imprezy, przypomnieli skutecznie panowie sprzedający bilety przed wejściem po znacznie wyższych niż nominalnie cenach. A mówiono, że zawód „konika” bezpowrotnie w Polsce zaginął. Sam ponad pięciogodzinny koncert doprowadził zgromadzonych widzów do konwulsji śmiechu. Na scenie pojawili się: Ani Mru Mru, Kabaret Pod Wyrwigroszem, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Moralnego Niepokoju, Paranienormalni, Neo- Nówka, Grzegorz Halama, Łowcy. B, Limo, Widelec oraz entuzjastycznie przyjęty „młody” ojciec, czyli Cezary Pazura. Gospodarzami wieczoru byli tradycyjnie Piotr Bałtroczyk i Jerzy Kryszak.

Epilog

Podsumowując trzydniowy maraton na sopockich deskach wysłużonej Opery Leśnej, można stwierdzić, że z naszym rodzimym show-biznesem nie jest do końca tak źle jak mówią pesymiści. Jest ogromny, drzemiący w młodych wykonawcach potencjał, który powoduje, że polska scena muzyczna została totalnie przewartościowana. Stąd niespodzianki pokroju Czesława Mozila i Marysi Peszek. Poczekalnia też nie wygląda źle: Mrozu, Ewa Farna, Paulla itp. Organizator festiwalu, czyli telewizja Polsat, pokazał, że kryzys to wymysł leniwych PR-owców. Oprawa koncertów była co najmniej na wysokim poziomie, a słynne już after party w Krzywym Domku na popularnym „Monciaku było tego trendu znakomitym przykładem. Rzec by można: i ja tam byłem, miód i wino piłem. Na koniec dziękuję za miłe przyjęcie w gościnnym hotelu Gdańsk oraz firmie Pol-Mot Auto. Dzięki nim mogą Państwo przeczytać tę relację.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baran

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo