Reklama

Rozmowa z JE Viktorem Gaisenkam, Ambasadorem Białorusi w Polsce

Panie Ambasadorze, rozmawiamy tuż przed Wystawą Narodową Białorusi w Polsce. Czego możemy się na niej spodziewać?


To będzie już trzecia wystawa prezentująca potencjał gospodarczy kraju, który jest bezpośrednim sąsiadem Polski. Poprzednia wystawa miała miejsce dwa lata temu, w czerwcu.
W tym roku, w dniach 24-26 czerwca w warszawskiej Hali „Torwar” (ul. Łazienkowskа 6a), ponad sto białoruskich podmiotów gospodarczych pokaże swoje wyroby, zaprezentuje swoje możliwości w różnych dziedzinach produkcji i usług.
Będzie to bardzo zróżnicowana propozycja tematyczna. Głównym celem tej imprezy w Warszawie jest, oczywiście, wsparcie dla białoruskich podmiotów gospodarczych w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych z Polską. Jednocześnie chcielibyśmy w ten sposób pomóc także polskim firmom w znalezieniu właściwego partnera ekonomicznego na terytorium Białorusi. Myślę, że w warunkach kryzysu obie strony są szczególnie zainteresowane poszukiwaniem nowych możliwości współpracy.
Wystawa daje właśnie taką możliwość.
Następnym celem wystawy jest przyciągnięcie inwestycji i realizacja wspólnych projektów, tak na terytorium Białorusi, jak i w Polsce. Białoruś, zmieniając sporo przepisów, otworzyła się na inwestorów zagranicznych, co stwarza szerokie pole dla działalności polskich firm. Warto podkreślić, że w tegorocznej wystawie będą brały udział przedsiębiorstwa typu joint venture z kapitałem białorusko-polskim, zarejestrowane zarówno na Białorusi, jak i w Polsce, a także działające na Białorusi firmyz kapitałem niemieckim, włoskim, francuskim i z innych krajów świata.

Jak obecnie wygląda białorusko-polska współpraca gospodarcza?

Na Białorusi działa około 400 spółek z polskim kapitałem. Białorusko-polske obroty handlowe w ostatnich sześciu latach zwiększyły się około sześć razy. Wszystko to pokazuje, że nadal istnieją możliwości poszerzenia naszej współpracy gospodarczej. Prawdopodobnie nie ma branży,w której nie byłoby współpracy między naszymi krajami. W białorusko-polskich obrotach w 2008 roku występowało 1316 pozycji towarowych i to pokazuje skalę oraz różnorodność naszych kontaktów gospodarczych. Oczywiście są priorytety, które zasługują na szczególną uwagę. Należy do nich energetyka. Bardzo ważną dziedziną jest też tranzyt ropy, gazu i oleju napędowego. Ponadto, jesteśmy bardzo zainteresowani stworzeniem centrów logistycznych tak na granicy, jak i w naszym kraju.

Czy przewidują Państwo jakieś imprezy towarzyszące białoruskiej Wystawie
Narodowej?

W programie imprezy umieściliśmy kilka takich przedsięwzięć. Przede wszystkim zostaną przeprowadzone branżowe seminaria. Podczas seminarium dotyczącym bankowości i inwestycji z udziałem przedstawicielstw białoruskich banków w Polsce zostaną przedstawione możliwości rozwoju współpracy w sektorze bankowości i finansów. Seminarium branży paliwowej i chemicznej skupi się na współpracy w zakresie produkcji i eksportu paliw oraz wyrobów chemicznych. Odbędzie się również prezentacja przedstawicielstwa spółki Białoruska Kompania Ropowa. Seminarium turystyczne zaprezentuje branżę turystyczną Białorusi i możliwości poszerzenia współpracy w tym zakresie.
Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Joanna Skrobisz

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo