Reklama

nellTo opowieść o kuszeniu, o uleganiu diabłu, ale nie rogatemu biesowi z jarmarcznych przedstawień, a Mefistofelesowi – postaci złożonej, cierpiącej, doświadczonej, symbolizującej siły rozpadu, niskie żądze, erotyzm, destrukcję.

Diabeł z książki Rybkowskiej to prawdziwy znawca życia, ludzkiej natury, pragmatyczny przedstawiciel racjonalizmu. Powieść, precyzyjnie skonstruowana, zaczynająca się jak zabawny, zmysłowy romans, powoli przeistacza się w mroczny, duszny dramat psychologiczny z zapowiedzią nieuchronnej zbrodni. Londyn w powieści „Nell” portretowany jest jak Nowy Jork z filmów Woody’ego Allena – ciepły, o swoistym klimacie, i zarazem jak z czarnych komedii Quentina Tarantino. Pełno tu nawiązań i aluzji do sztuki, głównie literatury światowej. Postać bohaterki nakreślona jest z dużym wyczuciem niuansów psychologicznych, wiarygodnie, od pierwszych stron książki wciąga czytelników walka Natalii z własnym destrukcyjnym uczuciem, przypominającym opętanie, do demonicznego, zabójczo przystojnego rockmana, który systematycznie niszczy wszystko to, co kobiecie jest drogie.

Anna Rybkowska

Studiowała kulturoznawstwo na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie mieszka z rodziną. Od dziecka lubi pisać i czytać. Z równą energią pochłania teksty innych, co „produkuje” własne (jak dotąd wyłącznie do szuflady lub na użytek „wydawnictwa dom”). Ten konflikt, na miarę hamletowskiego To be or not to be, (czyli „Czytać czy pisać, oto jest pytanie”…) pozwala jej oderwać się od wielu problemów dnia codziennego. Uważa książki za najdoskonalszy wynalazek ludzkości. „Nell” jest jej debiutem pisarskim.


Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo