Reklama
Rozmowa z Markiem Sową, Marszałkiem Województwa Małopolskiego 
 
Panie Marszałku, pracował Pan w kopalni, wyjechał na jakiś czas do Finlandii, potem założył Pan własny biznes, jak to się stało, że został Pan samorządowcem? 
 
Pochodzę z rodziny, w której nikt nie bał się ciężkiej pracy. Jako młody człowiek przez pięć lat pracowałem w Kopalni „Piast” w Bieruniu, potem przez półtora roku w Finlandii, przy zbiorze truskawek, na budowie, w sklepie. Po powrocie do kraju próbowałem swoich sił w biznesie. Zawsze byłem osobą aktywną, chciałem zmieniać otaczającą mnie rzeczywistość. Praca dla dobra lokalnej społeczności od początku mnie pasjonowała i do dziś świadomie idę tą drogą; od najmłodszego sołtysa w ówczesnym województwie bielskim, aż do marszałka Małopolski. Bycie samorządowcem to służba publiczna, to umiejętność występowania w imieniu innych. Wiem, że wszystkie dotychczasowe doświadczenia zawodowe pozwalają mi lepiej zrozumieć argumenty oraz przekonania różnych grup: przedsiębiorców, pracowników czy ludzi, którzy decydują się szukać szczęścia za granicą. 
W zeszłym roku ponownie wybrano Pana na urząd Marszałka Województwa. Jak podsumowałby Pan poprzednie cztery lata? Co zmieniło się w Małopolsce?
 
Nie mam wątpliwości, że w dotychczasowej historii Małopolski był to okres najszybszego rozwoju i największych zmian. Jesteśmy regionem, w którym żyje się coraz dłużej i coraz lepiej. Jest nas też coraz więcej – w 2014 r. Małopolan było o 28 tys. więcej niż cztery lata wcześniej. Małopolska dominuje w krajowych rankingach rozwoju gospodarczego i umacnia swoją międzynarodową pozycję wśród najlepiej rozwiniętych regionów Europy. Nie byłoby tego bez dobrze wykorzystanych funduszy unijnych, wzmocnionej infrastruktury, zaawansowanych technologii, innowacyjnej gospodarki i ogromnego potencjału ludzi tu żyjących. Przez ostatnie cztery lata zmieniło się wiele. Wystarczy przejechać się po małopolskich miasteczkach i wsiach, żeby te zmiany zobaczyć. Trudno to podsumować w kilku zdaniach. Ja zawsze staram się jednak myśleć o przyszłości. Przed nami kolejna szansa i wyzwanie – nowa perspektywa finansowa UE. 
 
Więcej w numerze
Foto: archiwum Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo