Reklama
Rozmowa z Andrzejem Panuszewskim, Prezesem firmy Conspan
 
W dobie powszechnie uzdatnionej wody do spożycia, w Polsce produkują Państwo nieduże, mobilne urządzenia do uzdatniania wody Ruczaj-200 i KASKADA WT02. Od kiedy są produkowane i dla kogo takie urządzenia są niezbędne? Gdzie w praktyce należałoby je zastosować? 
 
Urządzenia mobilne typu KASKADA i Ruczaj produkowane są od 2002 r. Są to systemy do uzdatniania wody w sytuacjach kryzysowych. Mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do wody pitnej – w czasie katastrof ekologicznych, klęsk żywiołowych, awarii czy działań wojennych. Systemy te są dedykowane Państwowej Straży Pożarnej, wojsku, jednostkom odpowiedzialnym za działania na rzecz ratownictwa ludności cywilnej. 
 
Co było przyczyną powstania tych systemów? Co jest tak innowacyjnego w tych produktach?
 
Brak wody do picia w sytuacjach kryzysowych. Podczas powodzi ludzie walczą z ogromną ilością wody, ale nie mają co pić. Akcja ratownicza polega na dostarczaniu wody do picia w butelkach. Faktycznie to umożliwia przeżycie, lecz nie zaspakaja potrzeb. Dlatego zbudowaliśmy systemy, które gwarantują dostęp do wody zdatnej do picia w większych ilościach. Poza tym łatwiej jest dostarczyć małe urządzenie niż ciężarówkę z wodą, bo drogi nie zawsze są przejezdne. Podam przykład: podczas niedawnej powodzi w Bogatyni nie było dojazdu do miasta, był problem z dostawą wody. Państwowa Straż Pożarna, obsługując Kaskadę, w czasie trzech tygodni uzdatniła 14 tys. pięciolitrowych opakowań wody do picia. Jako pierwsi zbudowaliśmy kompaktowy mobilny system uzdatniania wody KASKADA WT02, który może być użyty na miejscu podczas akcji ratunkowych. Kaskada zapewnia dostęp do najwyższej jakości wody pitnej bez względu na poziom i rodzaj zanieczyszczeń wody powierzchniowej, przy czym wstępne badania wody nie są wymagane.
Więcej w numerze
Foto: archiwum Conspan

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo