Reklama
Rozmowa z Przemysławem Marchlewiczem, Prezesem firmy Varso sp. z o.o.
 
Skąd pomysł, żeby zajmować się inwestowaniem w technologie pozyskiwania energii odnawialnej, a dokładniej w przydomowe elektrownie wiatrowe?
 
Varso Sp. z o.o. została powołana w 2011 roku i od początku swego istnienia związana jest z problematyką odnawialnych źródeł energii. Działaliśmy w branży przemysłowych farm wiatrowych, ale naszą ambicją i celem strategicznym było i jest wdrożenie nowych technologii z zakresu małej energetyki wiatrowej. Światowym trendem staje się stopniowe przejście z wytwarzania energii w źródłach wielkoskalowych do małoskalowych. Przyczyną tych tendencji jest niewątpliwie fakt, że w koszty produkcji energii z tradycyjnych źródeł zaczyna się doliczać także tzw. koszty zewnętrzne związane z negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Dlatego rozproszone źródła energii stają się alternatywną koncepcją, a małe turbiny wiatrowe stanową właśnie jedno z takich źródeł. Mówi się nawet o nowej rewolucji przemysłowej albo rewolucji prosumenckiej. Mając na uwadze rozwój rynku OZE zarówno w Polsce, jak i na świecie pozyskaliśmy prawa ochronne na najciekawsze polskie wynalazki w zakresie małej energetyki wiatrowej stanowiące zarazem innowacje w skali globalnej.
Domeną naszej firmy będzie produkcja innowacyjnych wiatraków o pionowej osi obrotu: obudowanej turbiny 6 kW oraz aktywnego wiatraka Doerffera w dwóch wariantach mocy: 0,5 kW i 2 kW. Współpracujemy w tym zakresie z wiodącymi instytucjami naukowymi w Polsce: Instytutem Lotnictwa i Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk. Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości tych placówek naukowych. Przy zakupie małych elektrowni wiatrowych Varso Sp. z o.o. zapewni również wysokiej jakości maszty, których wysokość w zależności od typu turbiny będzie wynosić odpowiednio od 1 do 30 m. Oferta Spółki obejmować będzie również wsparcie na wszystkich etapach niezbędnych do rozpoczęcia funkcjonowania inwestycji:  od przygotowania dokumentacji administracyjnej, analiz finansowych i czasu zwrotu inwestycji), przez prace związane z realizacją (pomiary wiatru, prace budowlane) aż do rozruchu przydomowej turbiny wiatrowej. Jak pokazują ostatnie decyzje parlamentu, to dobry kierunek, choć nadal brakuje zrozumienia dla idei wolności energetycznej. 
 
Więcej w numerze
Foto: archiwum Varso

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo