Reklama
Moda na zdrowy styl życia staje się coraz bardziej popularna, a wiedza w tym zakresie bardziej powszechna. Prawidłowe żywienie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, dobrego samopoczucia, a także pełni istotną funkcję w profilaktyce chorób dietozależnych. Świadomość żywieniowa Polek rośnie – z badań przeprowadzonych na grupie polskich mam  wynika, że 70 proc. wie czym jest zbilansowana dieta.
 
 
Co o zbilansowanej diecie wie polska mama?
Świadomość zasad zbilansowanej diety i stosowanie się do tych reguł jest bardzo istotne, gdyż prawidłowe żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Jak wynika z badań  polskie matki w większości posiadają wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych, a 70 proc. kojarzy zbilansowaną dietę z dietą bogatą w produkty zgodne z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. – Tak wysoki procent świadomych matek jest niezwykle ważny, gdyż właściwe żywienie jest jednym z kluczowych czynników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także może prowadzić do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób takich jak na przykład cukrzyca lub otyłość. Zbilansowana dieta powinna być przede wszystkim bogata w różnorodne produkty. Warto, aby posiłki były tak skomponowane, żeby dostarczyć organizmowi niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych – dodaje dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywości i Żywienia.
 
Regularność posiłków
Ponad połowa (56%)  badanych mam zdaje sobie sprawę, że zbilansowana dieta wiąże się ze spożywaniem 5 posiłków dziennie. Regularność i właściwe proporcje są bardzo ważne w zbilansowanej diecie. – Regularne posiłki mają pozytywny wpływ na metabolizm oraz zapewniają prawidłowy poziom cukru we krwi. Dlatego ważne jest, aby dbać o ich regularność i właściwe proporcje, najlepiej jeśli dzienne menu rozłożymy na 5 posiłków w odstępach 3-4 godzinnych – mówi profesor Stoś. 
 
Miejsce warzyw i owoców w diecie
Blisko połowa (48%) badanych kobiet  poprawnie sklasyfikowało warzywa i owoce jako podstawowy element zbilansowanej diety. W 2016 r. Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), wprowadził zmiany do Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Przed zmianą Piramidy u jej podstaw znajdowały się produkty zbożowe, a w zmienionej wersji ich miejsce zajęły warzywa i owoce. – Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, warzywa, owoce i przetwory z nich pochodzące, powinny stanowić większość tego, co zjadamy w ciągu dnia. Dziennie należy spożywać minimum 400 g warzyw i owoców, podzielonych na 5 porcji, a jedną z nich stanowić może szklanka (200 ml) soku. Owoce, warzywa i soki to cenne źródło witamin, mikro- i makroelementów oraz innych substancji o działaniu antyoksydacyjnym – dodaje profesor Stoś.
 
Śniadanie ważnym posiłkiem dnia
Spośród badanych matek, 98 proc. spożywa śniadanie codziennie, a co piąta matka, deklaruje również, że codziennie do śniadania spożywa sok. – Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem dnia i nie należy o nim zapominać. Zbilansowane śniadanie powinno składać się z białka zawartego w produktach mlecznych, błonnika, witamin i składników mineralnych pochodzących z produktów pełnoziarnistych oraz porcji warzyw i owoców. Sok może być szybkim rozwiązaniem na uzupełnienie witamin cennych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na przykład szklanka soku pomarańczowego (200 ml), także tego pasteryzowanego, dostępnego w kartonie, dostarcza ok. 50-60 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Tak skomponowane śniadanie dostarczy cennych składników odżywczych oraz doda energii na cały dzień – podkreśla profesor Stoś.
 
Wiedzą, ale czy stosują?
Wyniki badań wskazują, że świadomość zasad zbilansowanej diety rośnie. Jednak te same badania  pokazują, że część mam ma problem z określeniem miejsca produktów mlecznych lub mięsa w diecie. – Takie rozbieżności mogą świadczyć o tym, że wiedza żywieniowa i świadomość żywieniowa społeczeństwa nie ma niekiedy swoich realnych odniesień do codziennej praktyki. Dlatego edukacja w zakresie zasad prawidłowego żywienia jest niezwykle istotna. Zdrowie jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących jakość życia, a zbilansowane żywienie ma kluczowe znaczenie zarówno dla utrzymania zdrowia na dobrym poziomie, jak i jego poprawy – tłumaczy prof. dr hab. Krystyna Gutkowska – Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.
 
 
***
O KUPS 
Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) to organizacja non profit zrzeszająca oraz integrująca producentów soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. Reprezentuje firmy dostarczające na rynek krajowy około 60 proc. soków owocowych i warzywnych oraz produkujące około 70 proc. zagęszczonych soków owocowych i warzywnych w Polsce. Stowarzyszenie współpracuje z instytucjami naukowymi, laboratoriami badawczymi, dostawcami półproduktów, maszyn i opakowań. Jest również aktywnym członkiem Stowarzyszenia AIJN oraz SGFW/IRMA (Międzynarodowy System Zapewnienia Jakości Surowców do produkcji soków). W trosce o konsumentów, dokłada starań, aby stale zapewniać wysoką jakość produktów na rynku. W tym celu Stowarzyszenie KUPS przy współpracy z EQCS powołało system samokontroli przemysłowej DSK (Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów), którego celem jest dbanie o wysoką jakość produktów dostarczanych konsumentom przez branżę. Wdrożenie systemu praktycznie wyeliminowało jakiekolwiek nieprawidłowości w procesie produkcji soków. Obecnie Polska branża sokownicza jest w grupie nielicznych liderów UE, u których sporadycznie występujące nieprawidłowości są na bieżąco weryfikowane i usuwane.
 
 
mat. prasowe

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo