Reklama
XV edycja. Międzynarodowo i wielokulturowo. Gwiazdy i młode artystyczne odkrycia
25 sierpnia – 2 września 2018 r.
 
 
To będzie specjalna, jubileuszowa, 15. odsłona festiwalu kultury żydowskiej. Wyjątkowo bogata, pełna gwiazd oraz młodych wykonawców. 9 dni kulturalnej fety, ponad 200 wydarzeń, ponad 250 artystów z Polski i różnych części świata. Wielość gatunków muzycznych i teatralnych, przemieszanie stylów i trendów – a wszystko pod wspólnym mianownikiem: inspirowane kulturą żydowską, zarówno tradycyjną, jak i współczesną.
 
Festiwal Singera to już renomowana marka i kulturalna wizytówka Warszawy. Co roku, na przełomie wakacji i nowego roku szkolnego okolice Placu Grzybowskiego, Synagogi i ul. Próżnej są epicentrum wydarzeń festiwalowych. Ale festiwalowa fala zaanektuje Warszawę: teatry, sale koncertowe, centra muzyczne, klubokawiarnie, plenery – od Pragi po Wolę – wypełnią koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty tańca, spacery, spotkania literackie. To wielodniowe, kulturalne święto stolicy, w którym każdy znajdzie coś interesującego. 
XV Festiwal będzie bardzo międzynarodowy. Przybywają gwiazdy z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Danii, Belgii, Hiszpanii, Japonii. Międzynarodowe składy zespołów muzycznych i grup teatralnych udowadniają, że sztuka jest ponad – łączy, ubogaca, inspiruje. Warszawa Singera to święto wielokulturowe, pokazujące, że wzajemne przenikanie kultur jest iskrą twórczą i drogą rozwoju artystycznego, rozbija złe emocje i napięcia społeczne, uświadamia, że jesteśmy wspólnotą ludzi marzących o pięknie, dobru i pokoju
 
Muzyka – od kantorów do japońskiej street marching band
Jak co roku wystąpią gwiazdy i młodzi oryginalni wykonawcy. Festiwal zostanie zainaugurowany uroczystym premierowym koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. W tym roku wystąpią bracia YAAKOV i SHULEM LEMMER z USA. Towarzyszyć im będzie chór kantoralny Kolot Israel (Israeli Voices) z Jerozolimy. 
 
W finale festiwalu zobaczymy show porywającego i charyzmatycznego skrzypka ARY MALIKIANA, łączącego w swej muzyce wątki żydowskie, arabskie, argentyńskie, hiszpańskie i romskie. Usłyszymy – w zaskakującej interpretacji – klasyczne arcydzieła takich kompozytorów jak Vivaldi, Mozart, Paganini, kultowe kompozycje Led Zeppelin, Jimmiego Hendrixa, i Davida Bowiego, a także własne kompozycje tego niezwykłego muzyka. Koncert Malikiana to widowisko, w którym unikatowa gra na skrzypcach otrzymuje niezwykłą oprawę choreografii, tańca, kostiumów, barw i efektów. To żywioł! 
 
Pomiędzy inauguracją a finałem 9 dni koncertów wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. Podczas jubileuszowej edycji festiwalu wystąpią miedzy innymi: słynny skrzypek DOMINIQUE PIFARÉLY z Francji, kwintet KENNETHA DAHLA KNUDSENA (Dania) – w międzynarodowym składzie zaprezentuje utwory z najnowszego albumu „TÉTÉ”. DOROTA MIŚKIEWICZ z Atom Street Quartet wystąpią z koncertem ”PIANO.PL”. 
 
Usłyszymy GARY’EGO GUTMANA – we wspólnym projekcie muzycznym „WOMAN IN BLACK” z wokalistką SASHĄ STRUNIN, a także WŁODZIMIERZA NAHORNEGO, MARCINA WYROSTKA, ADAMA BAŁDYCHA, MATEUSZA SMOCZYŃSKIEGO. Jazzową odsłonę festiwalu zainauguruje projekt  TRANSGRESSION OLEŚ BROTHERS & THEO JÖRGENSMANNA, którzy po kilku latach przerwy ponownie spotykają się na jazzowej scenie Festiwalu Warszawa Singera. Wydarzeniem muzycznym tegorocznej edycji będzie również najnowszy projekt JAZZ BANDU MŁYNARSKI – MASECKI ze swoim magnetyzującym słuchaczy repertuarem jazzowego dwudziestolecia międzywojennego – nowa odsłona kompozycji Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Artura i Henryka Goldów.
 
Będziemy mieli okazję poznać niezwykłą grupę z Japonii, zespół JINTA-LA-MVTA, łączący tokijską nowoczesną street music z tradycyjnymi wątkami klezmerskimi i bałkańskimi.
 
Więcej klasycznego brzmienia usłyszymy na koncercie MAZIKDUO „JEWISH LIFE, PORTRAITS OF THE PAST” – tu muzyka klasyczna i klezmerska połączą się w mistrzowskich aranżacjach klarnecisty Tolo Genestara i pianisty Marca Sumsiego.
 
A jeśli ktoś lubi muzykę z dawką humoru, chętnie skorzysta z zaproszenia na program „RAZEM Z BRAĆMI”, w którym SŁAWA PRZYBYLSKA z JANUSZEM TYLMANEM zaprezentują tradycyjne i współczesne piosenki żydowskie, w języku jidysz i hebrajskim. Z kolei WOWAKIN TRIO wprowadzi nas w nowoczesne aranżacje tradycyjnych polskich utworów ludowych, także żydowskich. Tyle o muzyce w wielkim skrócie. 
 
Teatralna Warszawa Singera
Miłośnicy teatru wiedzą, że Festiwal to czas scenicznej uczty, w której można poznać zarówno polskie, jak i zagraniczne spektakle w różnych formułach scenicznych. W tym roku program teatralny jest szczególnie bogaty. Przede wszystkim miło nam zapowiedzieć TEATR YIDDISHPIEL z Izraela, z doskonałym spektaklem Tylko głupcy się smucą – hitem Dana Almagora, uwielbianym na wielu scenach świata, m.in. na Broadwayu. Również z Izraela przybędzie TEATR NEPHESH z własną adaptacją sceniczną klasycznego Gimpla Głupka Icchoka B. Singera i Hana’s suitcase Emila Shera. WARSZAWSKI TEATR ŻYDOWSKI zaprezentuje na festiwalowej scenie swoje najlepsze aktualnie spektakle, takie jak m.in.: Ida Kamińska, Ostatni syn, Wiera Gran, Chumesz Lider, Jak w przedwojennym kabarecie, Kilka obcych słów po polsku, Miasteczko Kasrylewka. 
 
Różnorodność festiwalowych propozycji
Oprócz koncertów i spektakli Festiwal będzie obfitował w wiele wydarzeń: promocje książek, spotkania autorskie, spotkania z artystami, projekcje filmowe, warsztaty kulinarne, warsztaty dla dzieci, spacery edukacyjne po żydowskiej Warszawie i mnóstwo innych. Wspomnijmy choćby o spotkaniach literackich REMIGIUSZA GRZELI – m.in. z Włodzimierzem Paszyńskim, autorem świeżo wydanej pozycji „Książki z dobrej półki” czy promocji książki Krystyny Gucewicz „NOTES KRYSTYNY GUCEWICZ czyli Fołtyn w śmietanie ”. Jedno ze spotkań poświęcimy książce Remigiusza Grzeli „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”
 
30-lecie Fundacji Shalom
Szczególny charakter tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera podkreśla fakt, że jego inicjator i organizator, Fundacja Shalom, obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Fundacja, z jej założycielką Gołdą Tencer na czele, realizuje misję kultywowania i upowszechniania bogactwa tradycji żydowskiej w Polsce. Festiwal jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć Fundacji. 
Podwójny jubileusz. Wyjątkowa edycja. Warto trochę wcześniej wrócić z wakacji!
 
Są festiwale. I jest Warszawa Singera.
Festiwal szczególny, dbający o pamięć żydowsko-polskiego dziedzictwa kulturowego z jednej strony, a z drugiej otwarty na nowe trendy, młodych artystów, międzykulturowe twórcze napięcie.
 
Zapraszamy!
 
Szczegółowy program na www.festiwalsingera.pl
 
mat. prasowe
 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo