Reklama
Już wkrótce Polacy  będą mieli okazję zobaczyć występy uznanych na całym świecie artystów prosto znad Dunaju!  Węgierski Państwowy Zespół Ludowy odbędzie trasę po 5 miastach. W jego repertuarze znajdzie się nie tylko tradycyjna muzyka madziarska, ale też żydowska i góralska. Występy odbędą się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. 
 
Węgierski Państwowy Zespół Ludowy (Hungarian National Folk Ballet) powstał w 1951 r. Jego celem było zbieranie i upowszechnianie autentycznej muzyki ludowej oraz zachowanie węgierskich tańców oraz strojów. Zyskał ogromną popularność, a jego artyści występowali łącznie w ponad 50 krajach dla aż 8 mln osób! Każdego roku w swojej siedzibie w Budapeszcie prezentują się publiczności ok. 120 razy. Jest stałym bywalcem licznych sal teatralnych zarówno w Europie, jaki i na całym świecie. 
 
Muzyka ludowa ponownie zyskała popularność na początku lat 70. Profesjonalne zespoły zaczęły włączać do swojego repertuaru motywy ludowe i odwzorowywać tradycyjne tańce. Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wprowadził własną interpretację folkloru i zaczął łączyć go z elementami tańca współczesnego. W ten sposób w sztukę ukazującą historyczne aspekty życia wplótł współczesne treści i przesłania. 
Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wystąpi: 18.10 w Sosnowcu (Sala Widowiskowo-Koncertowa Muza, g. 19:00), 19.10 w Kielcach (Sala Koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej, g. 19:00), 20.10 w Warszawie (Sala Widowiskowa Matecznik Mazowsze w Otrębusach, g. 19:00), 21.10 w Rzeszowie (Filharmonia, g. 19:00), 22.10 w Lublinie (Filharmonia, g. 19:00). 
 
W programie występu zatytułowanym „Wołanie Karpat” znajdują się utwory pochodzące z różnych kultur, między innymi rumuńskiej, żydowskiej, czy polskiej. Będzie można usłyszeć także pieśni ewangelickie oraz średniowieczne. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć w wykonaniu Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego choreografie związane z tradycją polskich górali, zwyczajowe tańce cygańskie Seklerów z Karpat Wschodnich z regionu Csík, czy karnawałowy taniec przebierańców. 
 
Archiwalne zdjęcia wykorzystane w przedstawieniu pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Budapeszcie. Wybór zdjęć: Judit Dorottya Csorba. 
 
Wydarzenie organizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier. Więcej informacji na stronie www.kulturawegierska.pl lub fanpage’u Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie https://www.facebook.com/hunginst/
 
Kompozytorzy: Gergely Agócs, László Kelemen, István Szalonna Pál, Lajos Pál
Choreografia: György Ágfalvi, Dezső Fitos, Enikő Kocsis, Richárd Kökény, Gábor Mihályi
Kostiumy: Rita Furik 
Scenografia: Zsuzsa Molnár 
Animacja video: Andrea Soós
Reżyseria  i choreografia: Gábor Mihályi 
Archiwalne zdjęcia wykorzystane w przedstawieniu pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Budapeszcie. Wybór zdjęć: Judit Dorottya Csorba
Kierownik zespołu muzycznego: Ferenc Radics 
Kierownik zespołu tanecznego: Richárd Kökény 
Asystenci zespołu tanecznego: Beatrix Borbély, Katalin Jávor, György Ágfalvi 
Kierownictwo artystyczne: István Szalonna Pál 
Kierownik zespołu: Gábor Mihályi 
 
***
Rok Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017 w myśl rozporządzenia Rządu Węgier to trwające od maja 2016 do końca 2017 r. artystyczne święto. Zorganizowany przy współpracy z węgierskimi i polskimi partnerami cykl wydarzeń służy nie tylko propagowaniu węgierskiej kultury, lecz pozwala także na umocnienie stosunków oraz zaakcentowanie związków politycznych, gospodarczych i turystycznych. Jego głównym celem jest podkreślenie zarazem wagi historycznej przyjaźni węgiersko-polskiej czy tradycyjnej węgierskiej kultury, jak i zaprezentowanie jej najnowszych dzieł i osiągnięć. Twórczość artystów znad Dunaju, tamtejsze zwyczaje oraz tradycje są prezentowane podczas licznych przedsięwzięć kulturalnych, m.in. koncertów, wystaw, festiwali teatralnych i filmowych. Z okazji obchodów, na język polski przetłumaczono i wydano książki ponad 20 węgierskich autorów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.kulturawegierska.pl, fanpage’u Węgierskiego Instytut Kultury oraz kanale youtube. 
Węgierski Instytut Kultury w Warszawie to jedna z najstarszych placówek kulturalnych w Polsce, działająca od 1935. Jej zadaniem jest upowszechnianie węgierskiej kultury, historii i dziedzictwa narodowego w Polsce. Zajmuje się promocją kraju i budowaniem pozytywnego wizerunku narodu węgierskiego. Wspiera współpracę między oboma państwami w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu oraz sztuki. Od 2009 r. Instytut mieści się przy ul. Moniuszki 10 w Warszawie. 
 
mat. prasowe
 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo