Reklama
La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki 2018
 
3–5 maja 2018, Tokio
 
Sinfonia Varsovia po raz kolejny zagra na japońskiej edycji największego międzynarodowego festiwalu muzyki klasycznej La Folle Journée (Szalone Dni Muzyki). W tym roku muzyka w wykonaniu orkiestry zabrzmi aż dziewięciokrotnie, a koncerty odbędą się w kilku dzielnicach Tokio, m.in. Ginzie czy Ikebukuro.
 
Po zimowej odsłownie La Folle Journée we Francji, przyszła pora na wiosenną edycję w Japonii. W tym roku motywem przewodnim festiwalu jest hasło „W stronę nowego świata" (z fr. "Vers un Monde nouveau"), dlatego program wydarzenia wypełniają dzieła kompozytorów-emigrantów, którzy z powodów politycznych bądź osobistych opuścili ojczyznę. Dalekie podróże wiązały się z poznawaniem nowych kultur, a stąd już tylko krok do nowych źródeł inspiracji i ich twórczego przetworzenia. Podkreśla to pomysłodawca festiwalu René Martin: „Otwartość na świat pozwalała wielu kompozytorom potraktować przymusowe wygnanie ze swojego kraju jako okazję do poznania nowych kultur, co miało znaczący wpływ na ich muzykę."
 
Sinfonia Varsovia wystąpi na początku maja w Tokyo Metropolian Theatre i dużo większym Tokyo International Forum. Zespół poprowadzi dyrygent Lio Kuokman, a muzykom towarzyszyć będą wspaniali soliści: Lukas Geniušas –  pianista, laureat II nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2010 oraz Alexandra Conunova – wielokrotnie nagradzana mołdawska skrzypaczka. W programie  koncertów Sinfonii Varsovii znalazły się się m.in. utwory Fryderyka Chopina, który opuścił Polskę i osiadł w Paryżu, a także kompozycje Beli Bartóka czy Arnolda Schoenberga, którzy z kolei swój nowy dom znaleźli w Stanach Zjednoczonych.
 
Polska edycja festiwalu organizowana przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia odbędzie się w dniach 28–30 września 2018. Szalone Dni Muzyki to wydarzenie gromadzące tłumy, zarówno pasjonatów muzyki klasycznej, jak i tych sięgających po klasykę sporadycznie. Popularność festiwalu opiera się na bogatym i różnorodnym repertuarze, występach znakomitych artystów oraz atrakcyjnych cenach biletów.
 
Szczegółowy program koncertów dostępny jest na stronie: sinfoniavarsovia.org 
 
 
mat. prasowe
fot.Mirek Pietruszynski

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo