Reklama
Złote barwy jesieni zachęcają do podróżowania i odkrywania nowych miejsc. Warto o tej porze roku odkryć urocze miejsca takie, jak węgierskie miasteczko Hévíz, w  którym znajduje się największe na świecie jezioro termalne. Jego wody mają obecnie temperaturę około 30°C. Dodatkowo serca turystów rozgrzeje gościnność mieszkańców, a żołądki lokalna kuchnia.
 
 
 
 
 
Wizyta w Hévíz jesienią to niezwykłe okoliczności przyrody oraz bezcenne chwile relaksu. Kąpiel w ciepłej wodzie jeziora wśród lilii wodnych, których obecność nadaje akwenowi bajecznego wyglądu, oraz mglista poświata o poranku na długo pozostaną w pamięci turystów. 
 
Ciepłe jezioro Hévíz 
Jezioro w Hévíz jest wyjątkowo położone, a okalający je las zapewnia ochronę przed wiatrem. Temperatura wody waha się od 24°C zimą do 36°C latem, co sprzyja całorocznym kąpielom. Atutem jeziora jest też jego czystość. Z podziemnego źródła bije 410 litrów gorącej wody na sekundę, dzięki czemu w ciągu trzech dni wymienia się ona całkowicie.
 
Torf oraz borowiny, które znajdują się na dnie jeziora oraz bogata zawartość związków mineralnych m.in. wapnia, magnezu i siarki sprawiają, ze akwen posiada właściwości lecznicze. Ponadto ciągłe parowanie wody oczyszcza powietrze, co pozwala odpoczywać w klimacie wolnym od pyłu i alergenów.
 
 
Rozgrzewająca oferta spa i wellness
Oprócz kąpieli w jeziorze termalnym i tradycyjnych zabiegów, w Hévíz dostępna jest szeroka oferta usług spa i wellness w hotelach o zróżnicowanym standardzie. Do zabiegów medycznych i kosmetycznych stosuje się leczniczą wodę z jeziora. Goście mogą skorzystać również z dobroczynnego wpływu licznych saun, m.in. fińskiej, w której temperatura dochodzi nawet do 100°C. Szeroki wybór bazy noclegowej oferującej 10 tys. miejsc, od prywatnych kwater po 5-gwiazdkowe hotele, zadowoli każdego turystę. 
 
 
Pyszna kuchnia
Podróżników odwiedzających Hévíz rozgrzeje też wizyta w nastrojowej dzielnicy winnic Egregy. Zagłębie licznych gospód tworzą dwie uliczki, przez które trudno przejść obojętnie. Gospodarze restauracji częstują gości kieliszkiem wina oraz csemege, świeżym domowym chlebem ze smalcem, czerwoną papryką i cebulą. Wśród dań głównych w regionie króluje dödölle, rodzaj ziemniaczanych klusek robionych z ziemniaków i mąki, podsmażanych na smalcu i cebuli. Do posiłku warto skosztować wina ze znanych szczepów, m.in.: Olaszrizling (Italian Riesling), Szürkebarát (Pinot Gris) i Rizlingszilváni (Müller Thurgau) oraz trunku z lokalnych winorośli odmiany Cserszegi fűszeres.
 
Hotele i restauracje w Hévíz, obok tradycyjnych potraw, serwują także kuchnię wellness, a w niej wegetariańskie posiłki i desery o niskiej zawartości tłuszczu. Chętnym osobom hotelowi dietetycy pomogą stworzyć zdrowe menu.
 
 
Dogodny dojazd
Do Hévíz najszybciej można dolecieć samolotem do Budapesztu, a z lotniska przejechać autobusem lub taksówką na Główny Dworzec Autobusowy Népliget. Stamtąd kursuje bezpośredni autobus do Hévíz, bezpłatny dla seniorów (od 65 roku życia). Podróż trwa ok. 3 godziny.   
 
Więcej informacji na www.heviz.hu/pl.
 
mat. prasowe
 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo