Reklama
Projekcja ,,303. Bitwa o Anglię’’ odbędzie się 18 września o godz. 14:00 w gdyńskim Multikinie (sala nr 8).
 
Odtwórca roli Witolda Urbanowicza, Marcin Dorociński spotka się z widzami w czasie wydarzenia.
 
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedno z najstarszych wydarzeń filmowych w Europie. Istnieje od 1974 roku, a jego celem jest szeroka promocja rodzimej kinematografii. Podczas tegorocznego, 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, aż 10 filmów dystrybuowanych przez Kino Świat znalazło się w Konkursie Głównym. Oprócz nich, widzowie będą mieli możliwość obejrzeć także film „303. Bitwa o Anglię” – superprodukcję o legendarnych polskich lotnikach, którzy bohatersko walczyli w czasie II wojny światowej. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami i gwiazdami filmu, między innymi z odtwórcą roli Witolda Urbanowicza, Marcinem Dorocińskim. Natomiast dzień później, w Sali Kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni, zaplanowano konferencję naukową na temat współczesnego polskiego filmu historycznego oraz debatę pt. „Polskie kino w kontekście 100-lecia niepodległości”.
 
Projekcja filmu „303. Bitwa o Anglię” odbędzie się 18 września o godz. 14:00 w gdyńskim Multikinie (sala nr 8).
 
 
 

Foto: Propect 3/303. Bitwa o Anglię
 
Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.
 
To jest spóźniony hołd i teraz możemy być dumni, że mieliśmy takich lotników (…). I niech każdy zobaczy, że Polacy byli kimś!
- Helena Dmochowska, córka Stanisława Słowikowskiego, instruktora lotniczego w Dywizjonie 303
 
Dobrze, abyśmy pamiętali, że polscy lotnicy odegrali wielką rolę w bitwie o Anglię. Myślę, że to historia, która zainteresuje zarówno młodszych jak i starszych widzów. Właśnie zobaczyłem film i gorąco was na niego zapraszam. To było świetne!
- Hubert Zumbach, syn Jana Zumbacha
 
My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy.
- Witold Urbanowicz, dowódca Dywizjonu „303”
 
Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym.
- fragment przemówienia Winstona Churchilla, w którym brytyjski premier podziękował lotnikom za powstrzymanie inwazji Hitlera.
 
Na film o Dywizjonie 303 czekałem całe życie - po to, aby ludzie w Polsce i na całym świecie mogli poznać i zobaczyć na własne oczy historię wielkich polskich bohaterów, w tym mojego dziadka - sierżanta Stanisława Słowikowskiego. Ta opowieść pełna jest emocji, dramatyzmu, braterstwa i ogromnego szczęścia płynącego z triumfu garstki ludzi nad przeważającą liczebnie armią wroga. To film, który powinien zobaczyć każdy!
- Antoni Dmochowski, wnuk sierżanta Stanisława Słowikowskiego z Dywizjonu 303
 
Materiały wideo 
Oficjalny zwiastun filmu: https://youtu.be/eGs17Jv9ZXQ
Materiał specjalny z wypowiedziami potomków pilotów Dywizjonu 303: https://youtu.be/0QKNsoRIMtU
Materiał specjalny z wypowiedziami aktorów filmu: https://youtu.be/sEsPdTBRkFY
 
 
„303. Bitwa o Anglię” już w kinach
 
 
Gatunek: dramat/wojenny
Produkcja: Polska/ Wielka Brytania 2018
Produkcja: Prospect3
Producent: Michael Paszko, Matt Whyte
Reżyseria: David Blair („The Messenger”, „Away”, „Tess D’Urbervilles”)
Scenariusz: Robert Ryan, Alastair Galbraith
Zdjęcia: Piotr Śliskowski („Czas honoru. Powstanie”, „Mój rower”, „Generał Nil”, „80 milionów”)
 
Obsada: Marcin Dorociński („Róża”, „Jack Strong”, „Obława” „Pitbull”), Filip Pławiak („Wołyń”, „Listy do M. 3”, „Prosta historia o morderstwie”, „Czerwony pająk”), Iwan Rheon („Gra o Tron”, „Misfits”, „Vicious”), Milo Gibson („Przełęcz ocalonych”, „Breaking & Exiting”, „The Tribes of Palos Verdes”), Adrian Zaremba („Wołyń”, „Powidoki”, „Jack Strong”), Sławomir Doliniec („Miłość”, „Instynkt”, „Czas honoru”), Rafał Ferenc („Dziki”), Damian Dudkiewicz („American Assassin”), Radosław Kaim („Szpiedzy w Warszawie”, „Wschodnie obietnice”, „Show”, „Egoiści”), Kamil Lipka
 
mat. prasowe

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo