Reklama
Agnieszka Smoczyńska idzie w ślady Guillermo del Toro i Alejandro Gonzáleza Iñárritu!
 
Światowa premiera nowego filmu reżyserki w ramach 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes
 
„Fuga" wybrana do prestiżowej sekcji Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique)
 
Pierwszy pokaz filmu z udziałem twórców już jutro
Już jutro, w trakcie 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, swoją światową premierę będzie mieć film „Fuga" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Nowe dzieło autorki głośnych i docenionych „Córek dancingu", zostanie zaprezentowane w ramach Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique). Jest to prestiżowa sekcja imprezy, równoległa do Konkursu Głównego festiwalu w Cannes. Prezentowane są w niej krótkometrażowe oraz długometrażowe filmy młodych, zdolnych twórców. W sekcji tej odkrywa się nowe talenty i nagradza pierwszy lub drugi film w karierze danego reżysera. Do tej pory za sprawą Tygodnia Krytyki świat poznał takich wybitnych reżyserów, zdobywców Oscarów, Złotych Globów i Cezarów, jak: Guillermo del Toro („Kształt wody", Labirynt Fauna"), Alejandro González Iñárritu („Birdman", „Zjawa"), François Ozon („Frantz", „Podwójny kochanek") czy Bernardo Bertolucci („Marzyciele", „Ostatnie tango w Paryżu"). W zeszłym roku w tej sekcji, w części poświęconej krótkim filmom, pokazywany był film Aleksandry Terpińskiej „Najpiękniejsze fajerwerki ever", który otrzymał w Cannes nagrody Canal+ oraz Rail d'Or.
 
„Fuga" to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej" – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała („Moje córki krowy"), Łukasz Simlat („Konwój") i Zbigniew Waleryś („Papusza"). „Fuga" to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek dancingu" – (m.in. : Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design" na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku").
 
Wszystkie pokazy „Fugi" w ramach 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes
 
Wtorek 15 maja o 11:30 (Miramar) – Oficjalny pokaz z angielskimi i francuskimi napisami (wraz z prezentacją reżyserki i obsady)
 
Wtorek 15 maja o 17:15 (Miramar) – Oficjalny pokaz z angielskimi i francuskimi napisami (wraz z prezentacją reżyserki i obsady)
 
Wtorek 15 maja o 22:30 (Miramar) – pokaz z angielskimi i francuskimi napisami
 
Środa 16 maja o 8:30 (Miramar) – pokaz z angielskimi i francuskimi napisami
 
Środa 16 maja o 19:00 (Alexandre III) – pokaz z francuskimi napisami
 
Czwartek 17 maja o 16:30 (La Licorne) – pokaz z francuskimi napisami
 
Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?
 
W Polsce co roku epizod fugi dysocjacyjnej dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób. Film „Fuga" stawia pytania o tożsamość, o to, co o niej decyduje: my sami czy nasze otoczenie? Co byśmy zrobili gdybyśmy się obudzili pewnego dnia jako tabula rasa?
 
Gatunek: mystery
Produkcja: Polska/ Czechy/ Szwecja 2018
Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska („Córki dancingu")
Scenariusz: Gabriela Muskała
Producent: Agnieszka Kurzydło („Baby blues" „W imię...", „Kebab i Horoskop" „Czerwony pająk")
Obsada: Gabriela Muskała („Wołyń", „Moje córki krowy", „Chce się żyć", „Wymyk"), Łukasz Simlat („Amok", „Belfer" – serial TV, „Konwój", „Karbala", „Drogówka"), Małgorzata Buczkowska („Volta", „Facet (nie) potrzebny od zaraz", „Kołysanka"), Zbigniew Waleryś („Sztuka kochania", „Wołyń", „Body/Ciało", „Papusza")
 
Fot. Krzysztof Wiktor
mat. prasowe

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo