Reklama
Galapagos Films przedstawia film o miłości w nieludzkich czasach
 
WOŁYŃ
 
Premiera Blu-ray™ i DVD 29 marca!      
 
 
Najnowszy film w dorobku znakomitego reżysera Wojciecha Smarzowskiego. Wstrząsająca opowieść o rzezi wołyńskiej, którą w kinach obejrzało ponad 1,4 mln widzów. Jeden z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat!
 
W rolach głównych: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Iza Kuna, Jacek Braciak, Vasili Vasylyk, Adrian Zaremba.
 
Wojciech Smarzowski to nie tylko jeden z najbardziej znanych i najlepszych polskich reżyserów, ale prawdziwa „marka” kojarzona jednoznacznie kinem na najwyższym poziomie. W swoim najnowszym obrazie z powodzeniem zmierzył się z trudnym i kontrowersyjnym tematem rzezi wołyńskiej. Uhonorowany dziewięcioma statuetkami Polskich Nagród Filmowych, w tym dla Najlepszego Filmu „Wołyń” z Michaliną Łabacz i Arkadiuszem Jakubikiem w rolach głównych zadebiutuje na Blu-ray™ i DVD w ofercie Galapagos Films już od 29 marca! Tylko w limitowanych edycjach dwupłytowych Blu-ray™ i DVD znajduje się także wersja festiwalowa filmu, nie pokazywana do tej pory w polskich kinach. Limitowana edycja dwupłytowa DVD dostępna będzie tylko w salonach empik i na empik.com
 
 
Akcja filmu „Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 r. w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka (Michalina Łabacz) ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze (Vasili Vasylyk). Ojciec (Jacek Braciak) postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 r. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci…
 
 
„Wołyń” to jedna z najgłośniejszych i najbardziej oczekiwanych polskich premier filmowych roku 2016. W kinach obejrzało go ponad 1,4 mln widzów. Scenariusz obrazu powstał na podstawie opowiadań Stanisława Srokowskiego opublikowanych w zbiorze „Nienawiść”. Film wyreżyserował na podstawie własnego scenariusza Wojciech Smarzowski, a główne role zagrali w nim debiutująca na dużym ekranie Michalina Łabacz oraz Arkadiusz Jakubik, jeden z ulubionych aktorów reżysera „Domu złego”. Obok nich w obsadzie produkcji znaleźli się m.in.: Iza Kuna, Jacek Braciak, Vasili Vasylyk, Adrian Zaremba, Lech Dyblik, Janusz Chabior, Gabriela Muskała, Tomasz Sapryk i Wojciech Zieliński.
 
 
„Wołyń” został uhonorowany dziewięcioma statuetkami Polskich Nagród Filmowych przyznawanych przez Polską Akademię Filmową. Film nagrodzono w kategoriach:  
•Najlepszy Film: „Wołyń”
•Najlepsza Reżyseria: Wojciech Smarzowski
•Najlepszy Dźwięk: Jacek Hamela i Katarzyna Dzida-Hamela
•Najlepszy Montaż: Paweł Laskowski
•Najlepsze Kostiumy: Paweł Grabarczyk, Magdalena Jadwiga Rutkiewicz-Luterek, Wanda Kowalska, Agata Drozdowska
•Najlepsza Scenografia: Marek Zawierucha
•Najlepsza Muzyka: Mikołaj Trzaska
•Najlepsze Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr.
Film zdobył także Nagrodę Publiczności przyznawaną dzięki głosom widzów.
 
- Dziękuję pionowi reżyserskiemu, bo to dla nich nagroda. I swojej rodzinie. Dziękuję najmocniej - powiedział podczas gali wręczenia nagród reżyser.
 
Wojciech Smarzowski słynie z tego, że uprawia – jak sam to nazywa – „kino bez znieczulenia”, chwilami bezwzględne wobec swych bohaterów, ale jednocześnie podszyte tęsknotą za wartościami moralnymi porządkującymi chaos i przemoc świata, przynajmniej prowizorycznie. Jednocześnie nie boi się podejmować tematów omijanych lub traktowanych z różnych względów zdawkowo. Nie inaczej jest i tym razem.
 
Reżyser w pełni zdawał sobie sprawę, że jego film może spotkać się z niechętnymi, wręcz wrogimi reakcjami z różnych stron. Mówił otwarcie, iż wie, że nie jest w stanie zadowolić wszystkich i że doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Idea nakręcenia filmu o Wołyniu powstała na przełomie 2011 i 2012 r. 
 
– Chcę zrobić film odważny. Film, który nazwie, nauczy, odda hołd, ale przede wszystkim film, który wzruszy, poruszy i trzepnie po sercu i po głowie. Film, który sponiewiera, ale również zmusi do refleksji. Być może do części widzów dotrze, że czasy, w których przyszło nam żyć, nie są najgorsze. Wrócą do domów, żeby przytulić dzieci – pisał w eksplikacji dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Wojciech Smarzowski.
 
Najpierw powstała książka Stanisława Srokowskiego „Nienawiść” będąca zbiorem opowiadań opartych na relacjach świadków tamtych wydarzeń i – według autora – kroniką zagłady „łacińskiego świata”. Na jej podstawie, na wielu etapach współpracując z pisarzem, Smarzowski napisał scenariusz filmu „Wołyń”.  Przygotowując się do realizacji i pracując nad scenariuszem reżyser, słuchał różnych opinii i miał pewne wątpliwości. Przyznał, że w którymś momencie musiał zrezygnować z konsultacji, by doprowadzić rozpędzoną machinę produkcyjną do końca. 
 
Film jest najdroższą, jak do tej pory, produkcją Smarzowskiego, kosztował ok. 19,5 mln zł. Prace na planie trwały 80 dni zdjęciowych w różnych porach roku. Wołyńską wieś zagrała dekoracja wybudowana na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej, zdjęcia kręcono też w okolicach Kolbuszowej, Sanoka, Rawy Mazowieckiej i Skierniewic, w Kazimierzu Dolnym, na terenie Puszczy Kampinoskiej, w okolicach Bolimowa oraz nad Narwią koło Wizny. Okres zdjęciowy trwał od 19 września 2014 do końca maja 2016 (włącznie z dokrętkami). 
 
Na planie pojawiły się setki statystów, grupy rekonstrukcyjne, transportery, czołgi, działa. Było ponad 130 ról aktorskich oraz wiele epizodów; aktorzy mówili w pięciu językach: po ukraińsku, polsku, rosyjsku, niemiecku i w jidisz. Zdjęcia realizowano z wykorzystaniem najnowszych kamer elektronicznych. Na planie pracowały prawie codziennie dwie lub trzy kamery, a zdarzały się dni zdjęciowe, podczas których wykorzystywano nawet pięć kamer. Realizacja filmu była skomplikowana, czasem wręcz niebezpieczna i wymagała od ekipy, także aktorów, wielkiego zaangażowania. Arkadiusz Jakubik schudł do roli Skiby aż 15 kilo.
 
– To jest z pewnością najtrudniejszy film, który robiłem. Wynika to z dużej ilości statystów, dużej liczby dni zdjęciowych, z rozrzuconej scenografii, z pracy z dziećmi. Najtrudniejsze było dla mnie, jak przeprowadzić dzieci, małych aktorów, przez tę historię – podsumowuje swój najnowszy film Wojciech Smarzowski. 
 
Premiera „Wołynia” odbyła się podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni (2016 r.), gdzie film zdobył trzy nagrody: za debiut aktorski (Michalina Łabacz), zdjęcia (Piotr Sobociński Jr) oraz charakteryzację (Ewa Drobiec). Ponadto obraz Wojciecha Smarzowskiego otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe: nagrodę festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą, nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej oraz nagrodę Strażnika Pamięci. 
 
Obraz podbił serca zarówno widzów jak i krytyków. „Wołyń” to film przełomowy i do bólu prawdziwy. Wojciech Smarzowski opisał rzeź, którą niektórzy Polacy i Ukraińcy starają się wyprzeć z pamięci, w imię pojednania” – pisał o filmie Marek Kozubal w dzienniku „Rzeczpospolita”. „Jak w klasycznej, realistycznej powieści udało się Smarzowskiemu połączyć dramat rodzinny z dramatem dziejowym w sposób skondensowany, ale równocześnie klarowny” – wtórował mu Tadeusz Sobolewski na łamach „Gazety Wyborczej”.  „Wołyń” zachwycił także krytyka Pawła Siennickiego,  który w dzienniku „Polska The Times” napisał „ten film to emocjonalny rollercoaster, utrzymujący widza przez cały seans w napięciu. Wielkie kino. Wybitny film. A przede wszystkim prawdziwy. Wzruszający. Film, po którego obejrzeniu chce się przytulić najbliższych. Sam chciałem. Ten film to studium zła, dlatego Smarzowski jest dla mnie w tym filmie współczesnym Dostojewskim kina”.
 
WYDANIE BLU-RAY™ I DVD 
Film „Wołyń” na Blu-ray™ i DVD zadebiutuje już 29 marca!
Tylko w limitowanych edycjach dwupłytowych Blu-ray™ i DVD znajduje się także wersja festiwalowa filmu, nie pokazywana do tej pory w polskich kinach. Limitowana edycja dwupłytowa DVD dostępna będzie tylko w salonach empik i na empik.com
 
 
W wydaniach 2-płytowych nie zabraknie także wyjątkowych materiałów dodatkowych, m.in.:
- materiały z planu – kulisy powstawania filmu, zdjęcia z planu, komentarze i wypowiedzi reżysera Wojciecha Smarzowskiego oraz obsady; 
- pojednania - wypowiedzi i komentarze par polsko-ukraińskich na temat Wołynia, historii oraz miłości; 
- making of: bitwa– materiał zza kulis o przygotowaniach i kręceniu scen batalistycznych; 
- zwiastun kinowy 
- galeria zdjęć 
 
Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu: 
 
Oglądaj nas
 
Dołącz do nas
 
Obserwuj nas
***
Galapagos Sp. z o.o.  to niezależna spółka dystrybucyjna na polskim rynku, założona w 2007 r. przez Andrzeja Łudzińskiego (uprzednio Dyrektora Generalnego polskiego oddziału Warner Home Video) i Tomasza Kopcia (współzałożyciela spółki muzycznej Pomaton, obecnie Warner  Music Poland). Galapagos Sp. z o.o. jest kluczowym dystrybutorem  na rynku rozrywki domowej i rozprowadza filmy DVD oraz Blu-ray i Blu-ray 3D Warner Bros., New Line Cinema oraz HBO. Jest także wyłącznym dystrybutorem DVD oraz Blu-ray i Blu-ray 3D opatrzonych marką Disney, Disney/Pixar i Marvel oraz produkcji wytwórni LucasFilm, a także oferty DVD LEGO, Hasbro Studios, wybranych seriali Telewizji Polskiej i niezależnych polskich producentów.
 
fot. Krzysztof Wiktor, www.krzysztof.wiktor.eu
mat. prasowe Galapagos Sp. z o.o., galapagos.com.pl
 
 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo