Reklama
17 lutego – 20 maja 2018
 
Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczyna wystawą kolekcji otrzymanej w darze od Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora, polityka, ambasadora polskiej niepodległości. Ekspozycja ukazuje nie tylko dokonania wybitnego wirtuoza i męża stanu, lecz także mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu.
 
Mistrz swoich czasów
Prezentowane przedmioty w większości pochodzą ze szwajcarskiej rezydencji Paderewskiego Riond-Bosson, nieopodal Jeziora Genewskiego. W pierwszej części ekspozycji poświęconej muzycznemu światu artysty zobaczyć można m.in. fortepian zbudowany dla niego przez firmę Steinway & Sons czy zdjęcie szesnastotysięcznej widowni w nowojorskim Madison Square Garden, które oddaje atmosferę porywającego koncertu z 1932 r.
 
 
Dalsze części wystawy ukazują Paderewskiego jako gwiazdę światowej sławy oraz poświęcone są jego licznym podróżom. Wielu arystokratów, dyplomatów, polityków i artystów darzyło kompozytora szczerą przyjaźnią, o czym świadczą portrety z dedykacjami, wśród nich zdjęcie królowej Wiktorii z autografem, dyplomy honorowe, pamiątki z podróży.
 
 
Na wystawie znajdują się również dzieła, którymi obdarowywali Paderewskiego wielcy artyści tamtych czasów, a wśród nich m.in. portret pędzla Lawrence’a Almy-Tademy, tryptyk Muzyka Jacka Malczewskiego, grafiki Leona Wyczółkowskiego, obrazy Henryka Siemiradzkiego. Po raz pierwszy na wystawie prezentowanych jest 47 prac, składających się na tekę rysunków i grafik twórców związanych z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych m.in. Edwarda Okunia, Jana Zamoyskiego i Wojciecha Kossaka, którzy w roku 1930 ofiarowali je w hołdzie Paderewskiemu.
W domu Paderewskich
 
Kolejna część wystawy poświęcona jest życiu rodzinnemu kompozytora. Prezentowane zdjęcia przedstawiają ukochaną rezydencję Paderewskich
 
Riond-Bosson oraz członków rodziny – przedwcześnie zmarłych żonę Antoninę Korsakównę i syna Alfreda, oraz drugą żoną Helenę. Ekspozycję uzupełniają liczne pamiątki, w tym akcesoria do palenia (pianista był miłośnikiem tytoniu) oraz przedmioty związane z oryginalnym hobby Heleny Paderewskiej: hodowlą kur ozdobnych.
 
 
Pasja kolekcjonerska – świat Orientu
Wyjątkową część ekspozycji stanowi bogata kolekcja sztuki dalekowschodniej. Paderewski, który z zamiłowaniem oddawał się tej modnej wówczas pasji, zgromadził kilkaset obiektów, które zdobiły wnętrza jego willi Riond-Bosson. Wśród nich są misternie wykonane chińskie i japońskie naczynia z porcelany i brązu, a także wyroby z laki, kamienia, kości i szkła. Zespół chińskich emalii cloisonné należy do najcenniejszych w Europie.
 
 
 
Kompozytor, który został premierem
Paderewski przez całe życie angażował się w działalność polityczną i społeczną. Wśród obiektów dokumentujących jego działalność znajdują się m.in. dokumenty, fotografie i odznaczenia. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Paderewski na pewien czas zrezygnował z koncertowania. Do końca 1919 r. pełnił funkcję premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej, pozostał ambasadorem sprawy polskiej na świecie aż do śmierci w 1941 r.
 
Wystawa „Paderewski” w MNW jest wyrazem wdzięczności za dar artysty dla Muzeum Narodowego w Warszawie.
 
 
Program wydarzeń
W ramach programu towarzyszącego wystawie odbędą się oprowadzania, wykłady i warsztaty rodzinne. W programie przewidziano również spacery po Warszawie śladami Paderewskiego i koncerty muzyki klasycznej oraz współczesnej.
 
Wystawa „Paderewski” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego
Kuratorka: Magdalena Pinker, Zbiory Sztuki Orientalnej MNW
Współpraca: Joanna Bojarska-Cieślik, Joanna Popkowska, Zbiory Sztuki Orientalnej MNW, Anna Feliks, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, Oddział MNW
 
mat. prasowe

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo