Reklama
 
Aż 62 miasta nadesłały 92 formularze zgłoszeniowe do piątej edycji konkursu ECO-MIASTO! To oznacza, że niektóre z nich będą rywalizowały w kilku kategoriach. Rekordziści to Gdynia i Zamość – te samorządy nadesłały projekty realizowane we wszystkich kategoriach: gospodarka wodna, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków i systemy energetyczne, mobilność zrównoważona oraz zieleń a powietrze. Najwięcej zgłoszeń nadeszło z województwa mazowieckiego  – w konkursie weźmie udział aż 11 miast z tego regionu. 
 
 
 
Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.
ECO-MIASTO to obecnie największy ekologiczny konkurs miejski, który umożliwia samorządom lokalnym wymianę doświadczeń na temat realizacji przedsięwzięć zrównoważonego rozwoju. 
 
Liczba zgłoszeń oznacza, że koncepcja zrównoważonego rozwoju zyskuje popularność, a realizowane projekty stwarzają szansę na poprawę jakości życia mieszkańców teraz i w przyszłości. Dziękujemy wszystkim samorządom, które postanowiły podzielić się z innymi swoją wiedzą i praktykami – powiedział Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce. 
 
Oprócz województwa mazowieckiego w konkursie ECO-MIASTO licznie reprezentowane są również województwa: śląskie (9 zgłoszonych miast), małopolskie i pomorskie (po 6 miast).  Po raz pierwszy zgłosił się ośrodek z województwa świętokrzyskiego – Kielce przesłały formularz zgłoszeniowy w kategorii gospodarka odpadami. Jest to jednocześnie najczęściej wybierana przez miasta kategoria. Swoje osiągnięcia w tej dziedzinie zdecydowało się zaprezentować 21 ośrodków.
 
Celem projektu  ECO-MIASTO jest promowanie koncepcji rozwoju zrównoważonego i nagradzanie polskich miast, które najlepiej realizują tę ideę w sześciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków, systemy energetyczne, zieleń a powietrze. W każdej kategorii jury złożone z ekspertów wyłoni dwóch laureatów: miasto wielkości poniżej 100 tys. mieszkańców oraz większy ośrodek miejski. Więcej informacji o projekcie na stronie eco-miasto.pl.
 
Uroczyste ogłoszenie laureatów oraz wręczenie nagród odbędzie się 8 listopada podczas Międzynarodowej Konferencji „INNOWACYJNE ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie” w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Laureaci w kategorii mobilność zrównoważona otrzymają w 100% elektryczny samochód Renault ZOE do testów na okres jednego miesiąca. Nagrodą dla zwycięskich miast w kategorii zieleń a powietrze jest czujnik monitorujący jakość powietrza od firmy ENGIE. Przedstawiciele dwóch ośrodków, które okażą się najlepsze w kategorii efektywność energetyczna, otrzymają od firmy Saint-Gobain możliwość wizyty studyjnej w innowacyjnym centrum firmy. Nagrodą w kategorii gospodarka odpadami, ufundowaną przez firmę SUEZ Polska, jest natomiast jednodniowa wizyta w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Poznaniu.
 
Konferencja INNOWACYJNE ECO-MIASTO odbędzie się w dniach 8-9 listopada br. ECO--MIASTO należy do grona jej organizatorów. Głównym tematem wydarzenia jest zrównoważony rozwój miast – jak podnosić jakość życia mieszkańców bez zwiększania presji na środowisko naturalne. Konferencja jest skierowana do ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli samorządów oraz biznesu z Polski i zagranicy, a także organizacji pozarządowych i międzynarodowych, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend unijnych. Więcej informacji na stronie gridw.pl/innowacyjneecomiasto.
 
Lista miast zgłoszonych do konkursu ECO-MIASTO 2017
Kategoria gospodarka wodna
Brodnica
Częstochowa
Gdynia
Jastrzębie-Zdrój
Kraków 
Leszno
Opole
Ostrów Wielkopolski
Płońsk
Polanica-Zdrój
Radom
Rzeszów
Sieradz
Tomaszów Mazowiecki
Toruń
Wrocław
Zamość
 
Kategorie efektywność energetyczna i systemy energetyczne
Gdynia
Hajnówka
Kalety
Karlino
Katowice
Kołobrzeg
Kościerzyna
Kozienice
Kraków
Łódź
Lublin
Miechów
Mińsk Mazowiecki
Ostrów Wielkopolski
Proszowice
Słupsk
Stargard
Zamość
 
Kategoria gospodarka odpadami
Bielawa
Brzesko
Chorzów
Gdynia
Jastrzębie-Zdrój
Kętrzyn
Kielce
Koszalin
Kraków
Legnica
Mielno
Ostrów Wielkopolski
Płońsk
Polanica-Zdrój
Radzyń Podlaski
Rzeszów
Stalowa Wola
Świdnica
Wołomin
Zamość 
Żywiec
 
Kategoria mobilność zrównoważona
Gdynia
Jaworzno
Kołobrzeg
Kraków
Legionowo
Niepołomice
Poznań
Pułtusk
Sieradz
Sopot
Tomaszów Mazowiecki
Wągrowiec
Warszawa
Września
Wrocław
Zamość
Żory
 
Kategoria zieleń a powietrze
Gdynia
Jastrzębie-Zdrój
Kartuzy
Katowice
Lublin
Mińsk Mazowiecki
Nowy Targ
Piastów
Pruszcz Gdański
Puławy
Sieradz
Słupsk
Toruń
Warszawa
Wrocław
Wyszków
Zabrze
Zamość
Żyrardów
 
mat. prasowe

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo