Reklama
Od najbliższej środy (11 października 2017) Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15 udostępnia zwiedzającym nową wystawę stałą, na którą łodzianie czekali od dawna. „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” to opowieść  o wielonarodowym, wielokulturowym mieście i życiu codziennym jego mieszkańców, utrzymana  w narracji międzywojnia. Nową wystawę można zwiedzać w ramach biletu wstępu do Muzeum (12 zł normalny, 8 zł ulgowy) lub bezpłatnie - w każdą środę.
 
„Wiemy, że łodzianie czekali na tę wystawę z niecierpliwością” – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. „Tym bardziej cieszę się, że możemy Państwa zabrać w podróż do przedwojennej Łodzi i zaprosić na spotkanie z ludźmi ziemi obiecanej”. 
 
 
Ekspozycja ukazuje historyczną wielokulturowość Łodzi na tle fenomenu rozwoju przemysłowego i demograficznego miasta. Współistnienie polsko-żydowsko-niemieckie pokazane jest z perspektywy wspólnego domu, miejskiego podwórka, bliskiego i dalekiego sąsiedztwa z jego pozytywami i negatywami. 
 
„Narracja wystawy prowadzi widza wzdłuż kilku osi zbiegających się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni miejskiego podwórza, gdzie jak w soczewce skupia się wielokulturowe sąsiedztwo” – mówi Anna Walaszczyk, autorka i kuratorka wystawy. „Dzięki treściom audiowizualnym można wsłuchać się w dźwięki miasta, odgłosy ulicznego zgiełku, 
a także poczuć atmosferę życia na miejskim  podwórzu z charakterystyczna pompą studzienną, drewutnią i trzepakiem.  W strefie wspólnego podwórka można będzie wysłuchać ciekawych wspomnień dawnych łodzian a także zagrać w interaktywną, popularną wśród dzieci grę w klasy i piłkę” – dodaje. 
 
Spotkanie widzów z mieszkańcami jednej z łódzkich kamienic czynszowych i bohaterami wspólnego podwórka, poprzedzają ścieżki zwiedzania, w obszarze których widz bliżej pozna miasto i jego historię doby industrializmu. Po drodze odwiedzi gabinet carskiego urzędnika, pozna łódzkie świątynie i synagogi, spotka fabrykanta, zajrzy do pracowni grawera i sklepu modystki, by przejść na typowe miejskie podwórze, z którego będzie mógł udać się do zaaranżowanych mieszkań rodzin: żydowskiej Goldmanów, polskiej Kaczmarków i niemieckiej Langerów. Tu wsłucha się w rodzinne rozmowy prowadzone w języku jidysz, po polsku i niemiecku. Będzie mógł także zajrzeć do urządzonego po sąsiedzku lokalu magla prowadzonego przez Frau Langer. Spotkanie z lokatorami łódzkiej kamienicy czynszowej pozwoli poznać i zrozumieć wielonarodowościową społeczność przemysłowego miasta i jego wielokulturową historię doby industrializmu.
 
„Narracja wystawy, opisy na planszach oraz towarzyszące wystawie bogato ilustrowane wydawnictwo z tekstami łódzkich historyków i etnologów, opracowane zostały w języku polskim i angielskim.  Dzięki dwujęzycznym zapisom wszystkich treści tego dużego przedsięwzięcia, projekt dostępny jest zarówno dla mieszkańców naszego miasta, turystów z Polski, jak i odbiorcy zagranicznego” - dodaje Anna Walaszczyk. 
 
Dodatkowych informacji udziela: Anna Walaszczyk - autorka i kuratorka wystawy, Kierownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ, tel. 42 254 90 44, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Łódź
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Łodzi - Hanna Zdanowska
Sponsor: Trotec
Patroni medialni: Radio Łódź, TVP Łódź, Dziennik Łódzki, Kalejdoskop, Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi, Słowo Żydowskie, Spotkania z Zabytkami, Kronika Miasta Łodzi, Tygiel Kultury, Radio Żak, Nasze Miasto
 
mat. prasowe
 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo